reCaptcha ile Kitapların Dijitalleşmesine Katkı


 

Captcha, aslında herkesin hemen her gün karşısına çıkan ancak terim olarak bilinmeyen bir kavram. Captcha, bazı web sitelerinde bazı formlar (mesajlar) gönderirken bize gösterilen onay kodu. Bu kodu, küçük kutucuğa yazıp, o şekilde gönderimizi yapmamız isteniyor. Bunun sebebi, mesajları spam botları yerine insanların göndermesini sağlamak. Bu bağlamda, spam botlarının çözemeyeceği, sadece insanların çözebileceği yazıları çıkar bu onay kodlarında. Bazıları spam botlarını alt etmek için o kadar karışıktır ki, biz bile çözemeyiz.

Bu kodların yardımıyla sadece spam botlarından kurtulmuyoruz aslında. Farkında olmadan bilgisayarların scanleyip (tarayıp) dijital ortama aktaramadığı eski kitapları, yazıları da dijitalleştiriyoruz. Böylelikle dijital ortama aktarılan eski kitaplar, mesela gözleri görmeyen insanlara bilgisayar tarafından okunabiliyor. Dijitalleştirilen içerik çok daha efektif bir şekilde saklanabiliyor, taşınabiliyor, aktarılabiliyor.

Sistemi Facebook da kullanıyor. Mesela bir link göndermek istediğimizde Facebook bizden iki kelime girmemizi istiyor. Bu iki kelimeden ilki Facebook’un bildiği bir kelime. İkincisi ise dijitalleştirilmeyi bekleyen eski kitaplardan alıntı bir kelime. İki kelimeyi arada boşluk olarak girdiğimizde, sistem ilkini tanıyıp, onayı kabul ediyor. İkincisi ise kaydediliyor. İkinci kelime belli sayıda insan tarafından doğru bir şekilde deşifre edildiğinde bu kelime dijitalleştirilmiş oluyor.

Günde 200 milyon Captcha (onay kodu) giriliyor, 30 milyon kelime deşifre ediliyor ve böylelikle insanlık tarihine farkında olmadan katkıda bulunmuş oluyoruz. Bu muazzam fikri hayata geçirenleri tebrik etmek gerek. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi reCaptcha.net sitesinde bulabilirsiniz. Konuyla ilgili yayınlanan akademik makaleyi de buradan okuyabilirsiniz.

Bu sistemi kullanan diğer sitelerden bazıları Ticketmaster, Twitter, StumbleUpon ve Craigslist.

Not: Konu için Hüseyin Savaş’a teşekkürler.

Benzer Yazılar

One Response to reCaptcha ile Kitapların Dijitalleşmesine Katkı
  1. ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2010/05/27/recaptcha-i... msgymrat.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>