HAREketli Kitap: Kararsız bir Sosyal Sorumluluk Girişimi


 

Bir süredir üniversitelerde, kantinlerde, dans okulları ve cafeler gibi gençlerin sıklıkla gittikleri ve yeme – içme – oturma, kısacası keyifli vakit geçirme amaçlı gidilen yerlerde HARE likörlerinin yerleştirdiği kitaplıklara veya mekan daha küçükse kitap raflarına rastlanıyor.

Bu kitaplık ve raflarda çeşitli kitaplar alınmaya ve okunmaya hazır şekilde bulunuyor. Giydirmelerde ise HARE şişelerinden ziyade kahve aromalı likörün bardaktaki görsellerine yer veriliyor ancak bu görsellerin çok ilgi çekici olmadığını ve zeminle karışarak ilk başta hangi markayı veya şirketi temsil ettiğini algılamayı zorlaştıracak bir tasarımı olduğunu söyleyebilirim.

Projenin amacı, web sitesinde de kısaca belirtildiği üzere, bu mekanları ziyaret eden kişilerin istedikleri kitabı hiçbir ücret veya zahmete girmeksizin buradan alması; kahvesini, yemeğini vs tüketirken okuması ve işi bittiğinde diğerlerinin de faydalanması düşüncesiyle yine bu kutulara bırakması. Benzerleri daha önce Kanyon alışveriş merkezinde vs. birçok defa denenen bu tip projeler ne kadar iyi niyetli olsalar da ne yazık ki şehir geneline yayılamadı veya yüksek kullanıcı sayılarına ulaşamadı. Yine Hare’nin websitesinde açılan form ve verilen bilgiler, kitap alan kullanıcıların kayıt bırakarak kitap yollarını gösteren haritalara ulaşılabilmesi yönünde ancak bu harita fikrinin de çok ilgi çekici veya zengin olmasını beklemiyorum.

Bunların dışında bu projenin markayla bağlantısı anlamında da kafamda soru işaretleri oluştu. Hare likör satılmayan ve tüketilmesi mümkün olmayan mekanlarda bu kitaplıkların yerleştirilmiş olması pek mantıklı değil. Bu kitaplıkların yerleştirilmesinde hedef kitle yemekten içmekten keyif alan, gezen ve genç yaş grubuna dahil kişiler olarak belirlenmiş olsa da bu kahve aromalı likörlerin tüketici kitlesi ile ne kadar uyuşuyor bunu da detaylı incelemek gerekir. Fikir “kahveli likör yudumlayın, kitaptan edebiyattan zevk alın” tadında ise de iki aktiviteyi daha çok bağdaştırabilecek bir proje seçilebilirdi.

Bu sıkıntılarına rağmen Hare likörlerinin sosyal sorumluluk alanını edebiyat olarak belirlemesi, yazar söyleşileri vs gibi edebiyat sohbetleri sponsorlukları ile desteklemesi ve birçok klasik kitabı herkesin kullanımına sunması güzel çalışmalar. Ancak firma ve markayla olan stratejik bağın biraz daha iyi kurulması ve projenin uygulanışı, kitaplık dizaynı ve görseller gibi detayların daha özenli yapılması daha başarılı sonuçlara götürecektir.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>