Bonus Card Üzerinden Co-Branding (Birlikte Markalama)


 

Belki dikkatinizi çekmiştir. Genelde büyük, önemli, ses getirici konserlerin sponsorları bankalar oluyor (Tabi Turkcell de bu konuda çok aktif Kuruçeşme Arena ile). Biletlerin çok önceki tarihlerde alınma zorunluluğu ve online satış imkanları gibi nedenlerle kredi kartlarının sponsorluklarını en verimli şekilde kullanabilecekleri bir mecra olarak konser ve festivaller öne çıkıyor. Örneğin bu yazki aktivitelerden Sonisphere festivali Akbank exi26 sponsorluğunda yapılıyorken, 3 Haziran’daki Rihanna konseri de Bonus Card sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Bilet satışının gerçekleştiği Biletix websitesindeki notta şöyle yazılmış:

Tüm Garanti kredi kartlarına % 20 indirim uygulanmaktadır. DenizBank Bonus, TEB Bonus, ING Bonus ve Şeker Bonus Card” lar için %20 indirim!

Bonus’un Türkiye kredi kartları pazarındaki bilinirliği ve imajı gerçekten çok yüksek. Ayrıca bonus kafa reklam kampanyaları ve bu marka adına yapılan yatırımlarla ciddi bir bilinirlik ve tercih edecek kitle oluşturuldu. Garanti Bankası bünyesinde sunulup genişlese de gün geçtikçe diğer bankalarla da ortaklıklara gidiliyor. Pazarlama literatüründe en bol örneği kredi kartları sektöründe bulunan bu ortaklıkların genel adı “co-branding” (Türkçe de ise birlikte markalama veya ortak marka terimleriyle biliniyor), özel olaraksa türü “reach – awareness co-branding” (yani ulaşma – bilinirlik amaçlı ortak marka)  olarak literatürde yer alıyor. Yani banka – kredi kartı ortaklıklarının asıl amacı varolan müşteri veri tabanına ulaşma ve isim bilinirliğinden faydalanmak.

Güçlerini birleştirerek tekil markalardan daha fazla fayda sağlama ve daha çok tercih edilme yolunda ilerleyen birçok marka ve şirket, bu örneklerdeki gibi ortaklıklar kurarak kaynaklarını ve yeteneklerini paylaşıyor. Bu ortaklıklar kısa vadeli veya uzun vadeli olabiliyor. Farklı amaçlar için farklı isimler verilmiş olan diğer ortak marka türlerine ve örneklerine burada yer veriyor olacağız. Ancak Bonus’un kredi kartı markası olarak bir çok farklı marka ile ortaklığını yürüttüğünü, World ve benzerlerinin de bu trendde devam ettiğini söylemek mümkün.

Benzer Yazılar

7 Responses to Bonus Card Üzerinden Co-Branding (Birlikte Markalama)
 1. simla

  eksik bilgim varsa lütfen düzeltin. sunduğunuz case co-branding için çok uygun gelmedi bana. bonus tek başına oluşturduğu marka değerini garantiden koparmış ve ürün-hizmet kapsamında kart marka değeri üzerine gidilesi kılmıştır. garanti bankası, bonus’u ayrı bir ürün, banka adıyla değil tek başına anılası bir marka haline getirmiştir. ve artık tek başına marka olan bonuscard farklı bankaların da kullanımına açılarak tüketiciyle buluşuşunu sürdürmüştür. söylemek istediğim garanti bankası ve bonus card ayrı ayrı markalar, ayrı finansal değerler ve ayrı vaatlerdir. bu nedenle garanti bonus-teb bonus-denizbank bonus…vs kartları garantiyle ortak çalışma yada birlikte markalama olarak düşünmemek lazım. bonus card marka değerini, hizmetini sunan bankalar olarak görmek daha doğru bir yaklaşım olabilir belki de.

 2. Huseyin S.

  Bonus’un Garanti Bankasi ile var olan veya artik olmayan finansal/ticari iliskisinden bagimsiz olarak; diger bankalarla ya da tum markalar ile yaptigi bu calismalarin form itibariyla birer marka isbirligi olarak adlandirabilecegini dusunuyorum, nasil adlandirildiginin cok onemli olmadigini dusundugumu de belirterek ;)

 3. simla

  itirazım marka işbirliği olduğu konusunda değil. işbirliğin garanti ve diğer bankalar arasında olmadığı, bonus ve bankalar işbirliği olarak değerlendirilmesi gerektiği. co-branding olarak bakacaksak bu bağlamda bakmamız daha doğru sanki. ortak banka portfolyosu kullanımından başka bir yaklaşım var sanki burada.

 4. Ezgi Merdin

  Merhabalar öncelikle, yorumlar için teşekkürler.
  Yazımı detaylandırmak gerekirse marka ortaklığı “bonus + x banka” şeklinde yapılmaktadır. Co-brand tek ürün ve iki marka adı olan ürünler için geçerlidir (terim adları çok da önemli değil tabiki Hüseyin’in dediği gibi ama). Bu nedenle Deniz Bonus, ING Bonus adları ortak marka adlarıdır demek istemiştim kısaca.
  Eleştirinize hak vererek Garanti ile diğer bankaların işbirliği içinde olmadığını, Bonus marka adının bu ortaklıklarda banka adının yanında kullanılarak Bonus bilinirliği ve fırsatlarından yararlanıldığını tekrar edeyim.

 5. Deniz Tasdogen

  Buna benzer yapiyi kullanan bir bankada ve kredi kartlari sisteminde calistigimi hemen belirterek konuya gireyim :)

  World Card’da ayni yapi icerisinde. Fortis, Vakifbank, Albarakaturk gibi bankalar Yapi Kredi bankasinin uretmis oldugu World Card catisi altinda birlestiler.

  Bu tur birlesmelerin ana sebebi POS cihazlari ile Kredi Kartlari arasinda guclu bir bag olmasi. Kendi markaniza ait ne kadar cok POS cihazi varsa o kadar cok kampanya yapabilirsiniz. Ayrica kredi kartlari ile bankanin kendi POS cihazindan yapilmayan islemler maliyet demektir. Bankalar Arasi Kredi Merkezine, Master ve Visa’ya odenecek ekstra masraflar cikartmaktadir.

  Ornegin eskiden Garanti Bankasi sadece Garanti POSlari uzerinde taksitli alisveris/kampanya yaptirabilmekteydi. Su anda ise Bonus’a bagli POS cihazlarindan da yaptirabiliyor.

  Su anda kredi kartlari icin en buyuk iki marka World ve Bonus. Bunlar basli basina marka diyebiliriz. Hepsinin basinda kurucu banka da olsa uye bankalarin birlesmesi ile olusturulan bir komisyon tarafindan yonetiliyorlar. O yuzden Bonus olarak ayri Garanti Bonus olarak ayri kampanyalar goruyorsunuz.

  Bunun olusmasinin sebebi de kucuk bankalarin (ING, Denizbank, Fortis gibi) kendi POS aglarini olusturamayacak kadar kucuk olmalari. Buyuk bankalar da bunu firsat gorup kendi urettikleri markayi ve sistemi onlara satiyor.

  Kisaca bu tur yapilar marka bilinirliginden cok alt yapi gereksiniminden kaynaklamakta olup icinde bir miktar pazarlama gudusu de iceriyor.

  Bonus neden bu kadar buyudu derseniz en cok POS cihazi Garanti’ye ait de ondan diyebilirim :)

  En cok kredi karti ise Yapi Kredi’ye ait.

  Simla’ya katiliyorum co-branding icin cok iyi bir ornek olmamis malesef.

  BMW’nin tasarladigi Acer bilgisayar yada Intel islemcili iMac buna daha iyi bir ornek olabilir.

 6. Ezgi Merdin

  Yazıda bahsedilen kredi kartı örnekleri “ulaşma-bilinirlik” ortak markaları için geçerlidir (reach-awareness). Co-branding’in 4 tipinden sadece bir tanesidir. POS cihazları da tam olarak “ulaşma” ihtiyacını karşılıyor zaten aynen dediğiniz gibi.
  Verdiğiniz örneklerden ilki, yani BMW-Acer “birleşik yetkinlikler” ortak markasına (complementary competence), ikincisi Intel inside – imac ise “fiziksel donanım” ortak markasına (branded physical component) örnektir.
  Bunlara da Türkiye’de önemli ve değişik örnekleri oldukça detaylı yer vereceğiz.

 7. Trackback: website designer
  ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2010/05/26/bonus-card-uzerinden-co-brand... forwardsites.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>