Replay Refresh Parfümde İnovasyonun Adı mı?


 

İnovasyon artık günümüzün vazgeçilmez konularından birisi. Rakipleri arasından sıyrılan, marka ve şirket değerini özenle yükselten ve koruyan, özellikle uluslararası faaliyet gösteren çoğu şirket ve marka inovasyonun yani yeniliğin peşinde.

İnovasyon deyince akla ilk gelen markalar genelde teknoloji ve yazılım gibi sektörlerden. Örneğin Apple yenilikçi tavrıyla tanınan şirketlerin başında geliyor. Bu yelpazeyi biraz daha geniş düşündüğümüzde örneğin Nike spor giyim ve aksesuarda inovasyon yeteneği bulunan bir marka.

Ancak bazı sektörler veya ürünler de var ki inovasyon hem daha zorlu hem de gereksiz görülebiliyor. Örneğin parfümler… Butik tarzı küçük işletmelerin özellikli parfümlerinden tutun da dünyaca ünlü modaevlerinin serilerine kadar parfümlerin formu, kokusu hatta reklamları bile pek değişmedi. O nedenle Replay Refresh parfümünü bu yazıya konu etmek istedim.

Yeni piyasaya sürülen Replay Refresh serisi parfümde yenilik iddiasıyla geldi. Bu yenilik de, parfümü sürmemizin üzerinden saatler bile geçmiş olsa bir kaç damla su ile sürdüğümüz yer temas ettiğinde kokunun yeniden canlanması. detaylı bilgiye ulaşabileceğimiz parfümün bu özelliği de, içeriğinde kullanılan ve koku molekülleriden bazılarını su temas edene kadar saklayabilen, patentli birkaç bileşenden (Cyclodextrin) kaynaklanıyor.

Ürünü bizzat denemedim ancak parfümde kokuyu sevmemiz ve kişisel bağ kurabilmemizden sonra en çok aranan özellik olan “kalıcılık” sorununa çözüm niteliğinde bir teknoloji geliştirilmesi oldukça stratejik ve doğru bir karar. Eğer performansta da sorun yoksa Replay Refresh serisi başarılı bir inovasyon örneği olarak gösterilebilir diye düşünüyorum.

Ürünün özelliği olan “suyla aktive edilme” temasına bağlı olarak da Replay, bir sosyal sorumluluk projesiyle bu ürün serisini elele götürüyor. Tanzanya”da Procter & Gamble”ın öncü olduğu bir program çerçevesinde bu bölgelere temiz içme suyu sağlanıyor. Replay bu ortaklığı da lansman çerçevesinde tanıtıyor ve ürünlerin üzerine koyulan uyarılarla aldığımız parfüm kutusunun aslında Tanzanya bölgesinde 10 litre daha fazla içme suyu sağlanmasına destek olduğunu görebiliyoruz.

Benzer Yazılar

2 Responses to Replay Refresh Parfümde İnovasyonun Adı mı?
  1. Mert Canlı

    Kesinlikle başarılı bir ürün geliştirme olmuş. Farklı sektörlerde yapılan inovasyon çalışmalarına güzel bir örnek olarak gösterilebilir.

  2. Trackback: Visit Site
    ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/05/19/replay-refre... pcpowerspeed.blogspot.com/2012/06/what-is-pc-power-speed.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>