Yasaklar Cenneti’nin Son Kurbanı: “Efes Pilsen”


 

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) hazırladığı yönetmelik 050-858 taslağı ne yazık ki efsanevi basket markası Efes Pilsen’in sonunu getirmek üzere.

Yeni taslak, alkollü içecek firmalarının sporu da kapsayan tüm sponsorluk faaliyetlerine engel oluyor ve dolayısıyla Efes Pilsen de artık bu isimle varlığını sürdüremiyor. Hatta Efes Pilsen Basketbol Okulları bile eğitimini durdurmak zorunda kalıyor!

Basket dünyasında tek başına marka olan, sayısız başarısı bulunan bir takım saçma ideolojik görüşler uğrana kapanmak üzereyken, uygulamayı hayata geçireceklerin dünya spor sponsorluklarını ve isimlerini inceleyince 70-214 biraz olsun yüzlerinin kızarıp kızarmadığını çok merak ediyorum doğrusu.

Çünkü Efes Pilsen’i takım olarak düşündüğümüzde hiç birimizin aklına bira içmek gibi bir şey geldiğini ya da özenti duyduğunu sanmıyorum.

Alkol almayı tercih edecek insan Efes Pilsen’in adını duymasa dahi istediği kadar içer. Bence anlamsız yasaklarla ne sigara ne alkol tüketimi engellenebilir! Engelleri geçelim, bir spor kulübü ve bir bira markası farklı şeyler. Bunları tamamen ayrı markalar olarak ele almak gerekiyor…

Efes Pilsen’in alkollü içecekler satan bir marka olduğundan hepimizin haber var. Ama bu basketbolda tartışılmaz bir kurum kimliği ve konumu bulunan Efes Pilsen’in kapanmasına sebep olmamalı. Şimdi tutup Beşiktaş’a senin adın artık yasak demek olur mu? Ben söyleyeyim, yok böyle bir şey mümkün değil!

Spor dünyasında köklüyseniz adınızın içinde; başarılar, güçlü marka kimliği, yenilgiler, zaferler, bir ülkeyi temsil etmek, yıllar, takım ruhu gibi değerler saklıdır. Efes Pilsen’in adını değiştirirseniz taraftarın tepkileri bir yana özel ve anlamlı bir markayı maziye gömmüş olursunuz. Ki spor alanında marka olmak hiç kolay değilken…

Peki, ne uğruna? Elbette tek taraflı bir dayatma uğruna.

Yasağı koymaya hazırlananların dünya spor sponsorluklarını ve isimlerini baştan sona analiz etmesi gerektiği düşüncesiyle, taslak kabul edilmeden tepkilerin yükselmesini diliyorum!

Benzer Yazılar

5 Responses to Yasaklar Cenneti’nin Son Kurbanı: “Efes Pilsen”
 1. Mert Canlı

  Türkiye basketbolunu senelerce domine eden iki markadan birini (diğeri Ülker) bu şekilde basketbolun dışına itmek, spor dünyasının büyük bir kaybı olacak.

 2. Engin Bali

  Efes Pilsen basketbol takımının farkı gerçekten köklü oluşu. Her zaman milli takımın oyuncularının yarısına yakınını bünyesinde bulunduran bu takımın kapatılmasına neden olmak Türk basketboluna da fayda sağlamayacaktır.
  Seda, senin aksine, insanların Efes Pilsen ismini duymasının hadi bira içelim tarzı bir istek uyandırmasa da bira içileceğinde “hadi Efes içelim” şeklinde bir yönelime neden olacağını düşünüyorum. Eğer böyle bir kanunu yürürlüğe sokacaklarsa tek çözüm kanundan önce kurulmuş takımlara verilecek özel izinler olabilir sanırım. Bizim de isteğimiz aslında uzun yıllar boyunca Avrupa’da ve Türkiye’de spor alanında yakaladığı başarılarla markalaşabilmeyi başarmış olan Efes Pilsen’i kaybetmemek yönünde.

 3. Helin Özüpekçe

  Sigaraya yıllardır dünya çapında uygulanan sponsorluk yasaklarına bir mana vermek mümkün olsa da (teşvik etmemek), alkole böyle bir uygulama getirmek bir çok açıdan ülke profilini de etkileyecektir.

  Ayrıca sponsorluk alanında çok fazla harcaması olan firmaları bu alandan men etmek, bu paraların daha yararlı alanlara gitmesini engellemekten başka bir şey olmayacaktır. Özellikle de Efes Pilsen gibi basketbol alanında bu kadar yatırımı olan bir firmayı engellemek, sadece Türkiye’nin kaybına olacaktır, ve tüm sebebinin de ideolojik olması, çok üzücü gerçekten.

 4. ömer asım eser

  muhafazakar bir insan olmama rağmen oğlumu efes takımında basketbol öğrenmesiiçin gönderirken hiç tereddüt etmedim ve bu fırsatın oğlumun gelişiminde olumlu yansımalarınıda görünce ne kadar doğru yaptığımı anladım.içki içmek isteyen her ne şartlarda olursa olsun bunun için fırsat yaratır.

 5. Hilmi Bayer

  Alkol ve sigara üretimi tüm dünyada hemen yasaklanmalı.Emperyalist güçlerin ve Kapitalizmin para kaynağı ve insanları uyutma araçları yok edilmelidir.Alkol ve sigara bağımlısı insanların devlet tarafından ücretsiz tedavileri yapılmalıdır.Yeni bir dünya için bu gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>