Pazar Araştırması Rafa Çıktı!


 

Pazar araştırmaları; yoğun çalışma temposu, sıkı bir süreç, iyi hedef kitle seçimi gibi birçok zahmetli süreç gerektirir. Düşünün ki bizlerin iki dakikada yanıtladığı hatta bazen yüzüne bakmadığı anketlerin bile değerli bir zaman ve ayrıştırma ekseni bulunuyor.

İşte bu süreci daha az sancılı hale getirmek ve net sonuçlar almak için Barcelona- İspanya’da hizmet veren “Es Lo Ultimo” adlı market, tüm ürünlerini bedava satıyor. Evet, yanlış okumadınız. 60 farklı ürünü bedava satın almak sadece Es Lo Ultimo’nun web sitesine 5 Euro ya kayıt olmaya ve markete gitmeye bakıyor.

Yeni ürünler piyasaya sürülmeden önce bu markete verilirken, hangi kitleyi hangi ürün çekiyor, bir ürün satar mı yoksa kimse yüzüne bile bakmaz mı, hepsini canlı gözlem ve kesin sonuçlarla öğrenebiliyorsunuz. Üstelik markette Pepsi’den HP’ye tüm tanınmış markaların test ürünlerini bulabilme rahatlığının tüketim alışkanlıklarını yükseltmesi kaçınılmaz. Hele hızlı tüketim ürünleri için.

Daha önce Tokyo’da da denenen sistem Avrupa’ya farklı bir pazar araştırma ekolü sunmaya hazırlanıyor. Uzun zaman harcamalar, saha araştırması, şehir şehir gezmek, rank order surveyler, focus gruplar… Tüm bunlar bu sistemle tarih olabilir.

Tabi ki markalar klasik araştırma yöntemlerine her daim ihtiyaç duyacak ama yine de markette canlı canlı ve sıcağı sıcağına tepkileri almak bir başka güzel.

Özellikle Türkiye gibi bütçe sorunu nedeniyle araştırma yapmadan reklam ve pazarlama aktivitelerini sürdüren ülkelerin markaları için bu sistem faydalı bir yol çizebilir.

Markalar için daha az maliyetli olacağı kesinlik kazanan bu devrim bakalım Avrupa’ya oradan ülkemize de yayılacak mı? Bence yakındır…

Benzer Yazılar

4 Responses to Pazar Araştırması Rafa Çıktı!
 1. Engin Bali

  ben çok iyi anlayamadım sistemi, markete gidip istediğimizi alabiliyor muyuz? bedava derken, anket falan yaparak kredi mi kazanıyoruz?

 2. seda

  :) Yok, marketin internet sitesine 5 Euro vererek kayıt oluyorsun. Daha sonra markette satılan test ürünlerini bedava satın alabiliyorsun. Bu şekilde Engin’cim :))

 3. Engin Bali

  Bu kadar basit olacağını tahmin etmemistim Seda=)
  Türkiye’ye gelemeyeceğini düşünüyorum o zaman, yoksa izdiham falan olabilir!! Biliyorsun milletçe çok severiz bedava ürünleri hehe

 4. ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2010/05/16/pazar-arastirmasi-... absolutegreencoffee.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>