Müzeyi Yeniden Konumlandırmak: İstanbul Modern Sanat Müzesi


 

Pazarlamanın farklı sanat dallarında uygulanış biçimleri oldukça ilgimi çekiyor. Konu sanat olunca ortaya çıkan örnekler kendisi gibi yaratıcı oluyor. MB2-700 Müzelerin pazarlamaya ihtiyaç duymasını ilk anda garipsemiş olsam da, farklılaşan toplum yönelimlerini düşündüğümde ne kadar gerekli hale geldiğini de gördüm.

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde gördüğüm İstanbul Güzel Sanat Müzesi reklamı buna güzel bir örnek oluşturuyor. Bu posterde müze kendisini “her zaman vakit geçirmek için gidilebilecek bir yer” olarak konumlandırmaya çalışıyor. Toplum olarak müzeye gitmeyi pek sevmediğimiz ve müzeleri sadece okul vb. gezilerde gezdiğimiz için, bu poster ile bu alışkanlık yıkılmaya çalışılıyor.

Aynı zamanda müzede takılan kişileri daha itici olan “entel” tanımından uzaklaştırıp daha çok kültürlü ve herkesin onun gibi ve onunla arkadaş olmak isteyeceği kişiler olarak segmente ediyor.

Gerçekten de cafesi ile oldukça güzel bir yer olan İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin bu güzel yeniden konumlandırma içeren reklamı ile en azından üniversite öğrencileri arasındaki müzelere sıcak bakmayan 646-204 kişilerin fikirlerinde biraz değişiklik yapabilmiş olmasını umuyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>