Yemeksepeti.com WoW’da! Güzel Bir Viral Çalışma


 

2000 yılında genç girişimciler tarafından kurulan Yemeksepeti.com çok kısa süre içerisinde bize o henüz kurulmadığında insanların nasıl yemek siparişi verebildiği sorusunu sordurtmayı başardı. Yemeksepeti.com geçtiğimiz 10 yıllık süre içerisinde bir çok prestijli ödüle sahip oldu, e-ticaret derslerinde hep örnek olarak anlatıldı, ve ağını önce İstanbul dışına, sonra da Türkiye dışına doğru genişletmeyi başardı. “Biz bunu daha önce düşünmüştük”, “Yatırımcılar da sıcak bakmıştı”, “Ne var bunu yapmakta” gibi bakış açılarına takılmaktansa bugün bu sitenin başarısını konuşmamız çok daha doğru olur. Gittiğim hiç bir ülkede bu kadar başarılı bir şekilde çalışan bir benzerine rastlamadığım Yemeksepeti.com’un en ciddi ve sadık müşteri kitlesini bilgisayar başından kalkmayan insanların oluşturduğunu tahmin ediyorum. Yemeksepeti.com da aynı şekilde düşünüyor olacak ki aşağıdaki viral videoyu hazırlamış.

Marketoloji.com’da daha önce bir çok viral videodan bahsettim. Yemeksepeti.com’un yukarıdaki videosunu doğru kitleye çok doğru bir şekilde seslendiği için çok başarılı buldum. “Yemeksepeti” isimli karakteri yaratmaları ve oyundaki insanlara yaklaşırken rahatsız edici olmamaları çok önemli. Ayrıca videonun esprili anlatımının kıvamını da çok yerinde buldum. Çok ciddi bir viral videonun şansı olmadığı gibi, seviyesiz bir video da şirketin imajına zarar verebilirdi. Tüm bunlar düşünüldüğünde, 6 ayda elde edilen 2274 düzenli kullanıcı ve haftalık ortalama 10.000 sipariş kampanyanın başarısının en önemli göstergesi.

Son olarak, bu kampanyanın yakın tarihte yapıldığını biliyorum ama tam olarak ne zaman yapıldığını bilmiyorum. “Yemeksepeti” isimli karakterin bu saniyeden sonra World of Warcraft’tan çıkması demek, insanlara bunun sadece bir reklam kampanyası olduğu hissini yaşatacaktır. Bu nedenle bana göre bu karakter WoW’da tutulmalıdır. Sadece yeni aboneler kazanmak için değil, ama insanlara Yemeksepeti’nin gerçekten onların yanında olduğunu hissettirmek için. Marka bağlılığı bu şekilde kazanılır…

Benzer Yazılar

2 Responses to Yemeksepeti.com WoW’da! Güzel Bir Viral Çalışma
  1. Mert Canlı

    Bu ayki Cnbc-e Business dergisinde MMOG ile ilgili bir yazı vardı. Yazıda Pricewaterhousecoopers’ın bir raporundan bahsediliyor. Rapora göre 2012 yılında MMOG pazarının 68 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyormuş. Kısacası MMOG artık insanların hayatlarının önemli bir parçası haline geldi. Yemeksepeti de bağlantıyı bu noktada iyi kurmuş.

  2. Engin Bali

    kesinlikle mert, yemeksepeti MMOG pazarından gelecek siparişlerin kokusunu almış gibi=)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>