Sosyal Medyanın Televizyon Üzerindeki Gücü


 

Geçtiğimiz ay E! Online sitesinin yazarı Kristin Dos Santos tarafından açılan adlı ankete denk geldiğimde artık sosyal medyanın televizyon programları konusunda ne kadar etkili olduğunu fark etmiştim. Birkaç senedir yapılan bu anket ile düşük izlenme oranlarından muzdarip ve bir sonraki sezonu kesinleşmemiş diziler oylanıyor. Bu sayede aslında halen takipçisi ve destekçisi olan diziler belli oluyor. Geçtiğimiz sene oylamayı kazanan Cnbc-e dizilerinden One Tree Hill bir sezon daha kazanmış ve bu sene ise yine Cnbc-e de gösterimde olan Chuck bu oylamada diğer dizilere fark atarak şans kazanmış gibi görünüyor.

Benzer şekilde kasım ayında Facebook üzerinde, NBC”nin Saturday Night Live şovunu bu yıl eğlence sektöründe 80. yılını kutlayan Betty White”ın sunması için başlatılan Betty White to Host SNL (please?)! kampanyasının 500.000 kişiye ulaşması sonucu kanal, 8 Mayıs”ta seyircilerin bu dileğini gerçekleştirdi. Betty White”ın şovda aslında programa çıkmasına sebep olan Facebook ile dalga geçmesi ise tatlı bir ironi olmuş ve video olarak internet üzerinden de çok fazla izlenmesini sağlamış.

Sonuç olarak NBC”nin son 18 ayın en yüksek izleyici oranına ulaştığı, Google arama sonuçlarının çok yüksek olduğu belirtiliyor ve bu da seyirciyi, yani genel olarak düşündüğümüzde tüketiciyi dinlemenin önemini ve getireceği güzel sonuçları bir defa daha gözler önüne seriyor.

Ülkemizde de sosyal medyanın yoğun olarak kullanıldığı ve yüksek fan sayılarına sahip dizi sayfalarının bulunduğu düşünülürse, bu kitlelerin aslında kanalları kendilerinin yönettiğinin farkına varması ve kanalların da bu iletişim noktalarını daha iyi yönetmesi ve değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Böylece televizyon herkes için daha keyifli olmaz mıydı?

Benzer Yazılar

3 Responses to Sosyal Medyanın Televizyon Üzerindeki Gücü
 1. Engin Bali

  Facebook’ta bir community oluşturup hizmeti sunmak çok akıllıca bir şey. Hatta bazen community kendiliğinden oluşur ve bir talepte bulunur, burada da onları kırmadan talebi gerçekleştirmek ve o community’yi trafikleri artırmak için kullanmak gayet mantıklı… bu da güzel bir örnek olmuş Helincim!

 2. Helin Özüpekçe

  @ engin: Teşekkürler :) Sana katılıyorum, bu Save One Show’un da zaten en güzel yanı konuyu dağıtmadan gerçekten kurtarılmayı hak edecek kadar destekçisi olan tek bi şovu ortaya çıkarması bence. Bu yönlendirme de çok güzel çalışıyor anladığım kadarıyla. Forumlarda oluşturulacak “Hangi şovlar kalsın” gibi dağınık konuşmalarla elde edilemeyecek güzel bir netlik var. Yani aslında biraz kontrol ile fikirleri toplamak çook daha yararlı görünüyor böylece.

 3. Cemil Günel

  Chuck dizisi bu arada bir sezon daha anlaşma imzalandı. Yapımcısı (Josh Schwartz) özelikle sosyal medya üzerinden ilereyen bu destek kampanyasına twitter üzerinden teşekkür etti. Chuck dizisini kurtarılmasında büyük rolü olan grup Betty White diziye konuk oyuncu olması için Facebook ve diğer sosyal ağlar üzerinden bir kampanya başlatacak. Betty White ile alakalı bir not daha Betty White Glee dizisine de konuk oyuncu olarak geleceği söyleniyor yine Facebook üzerinden başlatılan bir kampanya sayesinde.

  Türkiye’de dizilerin fan sayfaları ne yazık ki berbat durumda bu şekilde fan sayfaların ciddiye alınması çok zor daha bilinci hareket edilse belki olur bir şeyler ama ne yazık ki şu durumda pek etkili olacaklarını düşünmüyorum. Ezel dizisini örnek olarak incelemenizi öneririm.

  Saygılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>