Kuaför Reklam Networkleri


 

Teknolojinin son derece büyük bir hızla ilerlemesi, internet üzerinden alıcıların kolaylıkla fiyat listelemelerini yapabilmeleri ve istedikleri ürünü veya hizmeti dünyanın her yerinden alabilmeleri gibi gelişmeler sonucunda birçok marka fark yaratmak için artık pazarlama iletişiminden faydalanıyor.

Reklamlar ise pazarlama iletişiminin sadece bir boyutu; ki ağızdan ağıza pazarlama, basılı malzeme, broşür, websiteleri gibi birçok ayağı var iletişimin. Reklamların göreceli öneminin arttığı böyle bir ortamda doğal olarak reklam yatırımları da artıyor. Ancak bu yatırımların geri dönüşünün sağlıklı şekilde elde edilebilmesi için iletişim stratejisi çok iyi olmalıdır.

Bu yazıda örnek vermek istediğim mecra, şu an büyümekte olan ve tam olgunlaşmamış alternatif bir mecra aslında. Berber ve kuaförlerde birçok küçük ekran üzerinden yapılan yayınlarda bazı ipuçları, kısa güncel haberler ve reklamlara yer veriliyor. Daha önce bir reklam mecrası olarak görülmeyen kuaförler, aslında belli bir gelir seviyesine sahip, alım gücü olan kadınlara ulaşılabilecek en doğru yerlerden biri. Üstelik kuaför işlemlerinin ne kadar uzun sürdüğü düşünülürse, mesaj doğru yolla verildiği takdirde tüketiciyi bilinçlendirmek ve kafalarında güçlü bir imaj oluşturabilmek gayet mümkün.

İlk zamanlarında PR bülteni tadında hazırlanmış ve haberlerin içine yedirilmiş olarak ürünlerden bahsedilirken, reklamlar genelde mobilyacılara veya kuaförlere ait oluyordu. Ancak 2010’dan itibaren, (çoğunluğunun ctv tarafından yayınlandığını düşündüğüm) bu networklerde birebir giden kitleye yönelik olarak şampuan, kozmetik vs reklamların yayınlanmaya başladığını farkettim.

Özellikle ulusal kanallarda veya dergilerde reklam vermeye bütçesi yetmeyen niş ve küçük markalar için bunun çok kullanışlı ve aynı zamanda daha ekonomik bir mecra olabileceğini düşünüyorum.

Bu mecranın sakıncaları ise müşterilerin hoşlanmayacağı, sıkılacağı yayınlar ile müşterilerde memnuniyetsizlik yaratılması olabilir ki bu hiç de gözardı edilecek bir risk değil. Bu noktada, normal bir tv veya dergi reklamından daha fazla özen gösterilerek ayrılan daha uzun süre çerçevesinde ürünü her yönüyle tanıtabilen reklamlar veya haberler – ipuçları gibi ekranlarda gösterilen sponsorluklar stratejik olarak daha değerli olabilir.

Benzer Yazılar

2 Responses to Kuaför Reklam Networkleri
  1. Helin Özüpekçe

    Ezgicim, o uzun zaman alan işlemler yüzünden kuaföre gitmekten hiç haz etmeyen ben, bayıldım bu olaya. Tüketici gözüyle bakınca çok yararlı gördüm :) Bunu gördüğün kuaför varsa kopya verir misin bana :)

  2. Ezgi Merdin

    Yakında bu hizmeti almayan pek kuaför kalmayacak gibi. Şimdilik bazı önemlilerini saymak gerekirse hemen hemen tüm MOS, Erdem Kıramer, Mehmet Tatlı, Toni & Guy larda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>