Crowdsourcing Nedir? Pazarlamada Nasıl Kullanılır?


 

Crowdsourcing Nedir?

Crowdsourcing, Crowd ve Outsourcing kelimelerinin birleşiminden geliyor. Outsourcing, bildiğimiz gibi belli işlerin konuyla ilgili uzmanlaşmış farklı bir şirkete yaptırılması demek. 922-102 Özellikle pazarlama ve reklam alanında şirketlerin büyük çoğunluğunun ajanslarla çalıştığını düşünürsek outsourcing kavramına iş dünyasının fazlasıyla aşina olduğunu söyleyebiliriz. Crowdsourcing ise, şirketin bir noktada bir işi geniş kitlelere belli bir ödül karşılığında sunma ve onların önerilerini veya çözümlerini alma uygulamasıdır. Uygulama diyorum, çünkü crowdsourcing, outsourcing gibi uzun süreli belli anlaşmalardan ziyade kısa süreli bir işbirliğidir.

Wikinomics kitabında geçen bir örnekten bahsederek konuyu biraz daha açalım. Kanada’da Goldcorp adında bir altın işleme şirketi daha etkin bir altın arama&bulma süreci tasarlamak için bir yarışma yaptı. En iyi yöntemleri öneren katılımcılara toplam 575.000 dolar ödül vaat edildi. Şirketin 55.000 hektarlık arazisiyle ilgili tüm detaylar katılımcılarla paylaşıldı. Gelen başvuruların sonucunda inceleme yapan ekip, arazi üzerinde daha önce şirket çalışanlarının saptayamadığı 50-55 yeni hedef belirledi. Belirlenen yeni hedeflerin %80’inden fazlasında önemli miktarda altın bulundu. Bu yaklaşımın da yardımıyla 100 milyon dolarlık bir şirket 9 milyar dolarlık bir kuruluş haline geldi.

Kraft‘ın Avustralya’da yaşadığı örnek ise biraz daha ilginç. Kraft, bir çeşit ekmeğe sürülen ezme markası olan Vegemite’ye krem peynir aroması ekleyerek yeni bir marka yaratmak istedi. Vegemite’nin, Avustralya’da en sevilen ve en çok tüketilen ürünlerden birisi olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu yeni marka için 48.000 civarında katılımcıdan marka ismi tavsiyeleri alındı ve Kraft yönetimi tavsiyeler arasından “iSnack 2.0″ ismini seçti. Kraft, özellikle genç tüketicilere ulaşabilmek için marka ismi Apple ürünlerini andırdığı için iSnack’i tercih etti. Avustralya’da en çok izlenen futbol maçı finaline reklam veren Kraft, markasının tanıtımı için her türlü imkanını zorladı ancak çabalar hüsranla sonuçlandı. Avustralya halkı markanın yeni ismini hiç beğenmedi ve Kraft hatasını telafi etmek için kolları sıvadı. Bu kez halktan markanın ismini belirlemesi istendi. Yapılan oylama sonucunda markanın yeni ismi “Cheesybite” oldu.

Türkiye’de de Doritos, Hisseli Tatlar kampanyasıyla yeni tat arayışını halka açtı ve bir yarışma düzenledi. Gelen yeni tat önerilerini değerlendirip, en iyi üç tadı belirledi. Bu üç 9L0-837 tadı da yine halkın oylamasına sundu. Halkın oylamasıyla seçilecek yeni tadın sahibine şirketin %1 hissesi hediye edilecek.

Crowdsourcing, doğru kullanıldığında başarıya ulaşılan bir yöntem aslında, ancak tüm detaylarının iyi belirlenmesi gerekiyor. Goldcorp örneğinde, şirket birçok gizli sayılabilecek bilgiyi katılımcılarla paylaştı ve risk aldı ancak sonucunda başarı geldi. Kraft, önce belli bir kitleden aldığı marka önerilerini değerlendirip, yeni markasının ismini belirledi, sonra tepkilerden dolayı geri adım attı ve halktan markanın ismini belirlemesini istedi. Bu durum, Kraft yönetiminin Avustralya’daki imajını zedeledi. Bakalım Doritos crowdsourcing yönteminin kullanıldığı bu kampanyanın sonunda istediğini alabilecek mi, ve Türkiye yeni tadı beğenip, Doritos serisine bir yenisini ekleyecek mi, göreceğiz.

Yararlanılan kaynaklar;
* Wikinomics, Don Tapscott & Anthony D. Williams
* How to Create an Adaptive Global Marketing Organization, Steven Noble (Forrester Research), Adage.

 

Benzer Yazılar

6 Responses to Crowdsourcing Nedir? Pazarlamada Nasıl Kullanılır?
 1. Helin Özüpekçe

  Mertcim çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş. Ayrıca tanımlamak için kullanılan bir terimi var mı bilmiyorum fakat, özellikle üniversite öğrencileri arasında yapılan proje yarışmaları da bu konuya çok güzel bir örnek bence. Zaman geçtikçe çok daha fazla firma bu konuya ilgi gösteriyor ve özellikle yeni ürün tasarımı gibi konularda ciddi bir outsource yaratmış oluyorlar kendilerine. Kanımca bunun da en öne çıkanları olan Unilever’in Idea Trophy’si, Loreal’in E-Strat’ı bu konuda ilk aklıma gelen başarılı örnekler. Burada da genelde motivasyon şirketlerde güzel iş imkanları oluyor, para ödülünden ziyade. Öğrenci olarak ömrüm bunlarla geçmekte tabi benim :D

 2. Engin Bali

  Helin katılıyorum bu konuda sana, ben de aynı eklemeleri yapmak üzereydim, Henkel’in ürün geliştirmeye yönelik bir yarışması vardı bir de..
  Mert yine güzel bir konudan bahsetmişsin, teşekkür ediyorum!

 3. Deniz Tasdogen

  Crowdsourcing %90 oranında Ar&Ge ve çok fazla insan gücüne ihtiyacı olan işler için kullanılıyor. P&G’nin kimya ile ilgili araştırmalarında bol miktarda kullanılıyor bu işlemi. Ödül avcılığı gibi bir sistem aslında.

  Mechanical Turk (Amazon), Google’ın Image Labeler oyunu da çok fazla insan gücüne ihtiyac duyulan durumlara bu işe güzel örnekler olabilir.

  Helin’e twitter’dan dediğim gibi “3 kuruş para karşılığında adamlara milyon dolar kazandırıyoruz ve bu sırada da kendimizi parçalıyoruz”

  Yine de açıklayıcı bir yazı olmuş.

 4. Mehmet Ali Efeoğlu

  Yüzyılın en önemli trendlerinden birisi olarak görüyorum ben crowdsourcing kavramını. Gelecek bu tarz açık platformlarda olacaktır. Uygun yöntem, uygun kitle, uygun motivasyon aracı kullanıldığından müthiş sonuçların doğduğunu yurtdışındaki yaygın örneklerden görüyoruz. Türkiyede de önemli çalışmalar var gördüğüm kadarıyla. Acikinovasyon.com var, büyük markalarla anlaşmışlar ve ilginç inovasyon talepleri var sitede. Arge bu işin kullanım alanlarından blrtanesi ama kesinlikle %90ı değil. Ülkemizde Argeden ziyade hizmet, ürün, süreç ve pazarlama inovasyonu alanlarında kullanılacaktır. Arge için erken ama hizmet üreten sektörler için çok yerinde ve zamanında bir yöntem olabilir.

 5. [...] LaunchBit(launchbit.com) gibi reklam ağları da bulunmakta. Hatta reklam satın almanız için kitle ka... mertricks.com/2014/07/27/6-ziyaretci-elde-etmek-icin-itme-taktikleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>