Facebook’un Büyük Güvenlik Açığı


 

Techcrunch EU tarafından 5 Mayıs’ta yapılan bu haber çok ilgi popexams çekiciydi. Aşağıdaki videoda gösterilen yolu izleyerek bir arkadaşınızın o anki açık chat kutularını okuyabilme ve bekleyen arkadaşlık isteklerini görme şansına sahiptiniz.

Facebook’un güvenlik açığının açıkça anlatıldığı bu haberin artık aslında pek bir önemi kalmadı çünkü Facebook haberin yayınlandığı aynı gün Facebook 310-202 “chat” özelliğini kapatarak sorunu çözdüğünü belirten aşağıdaki yazıyı Techcrunch’a gönderdi;

“For a limited period of time, a bug permitted some users’ chat messages and pending friend requests to be made visible to their friends by manipulating the “preview my profile” feature of Facebook privacy settings. When we received reports of the problem, our engineers promptly diagnosed it and temporarily disabled the chat function. We also pushed out a fix to take care of the visible friend requests which is now complete. Chat will be turned back on across the site shortly. We worked quickly to resolve this matter, ensuring that once the bug was reported to us, a solution was quickly found and implemented.”

Sorunun insanların özel yaşantılarına ne ölçüde zarar verdiği, Facebook’un sorunu ne kadar sürede çözdüğü pek umrumda değil. İlgi çekici konu ise yazının neden Techcrunch tarafından haber yapıldığı aslında. Techcrunch’ın Facebook’a yakın olduğunu ve bu tür prestij düşürücü bir açığın haber yapılmaktansa direk Facebook’a bir uyarı olarak iletilmesi yoluna gidileceğini düşünürdüm. Böyle olmaması bana göre Techcrunch’a pek yakışmamış. Haber değeri taşıyor olduğu çok ortada, yazı binlerce kez retweet, share edilmiş, yazının altına yüzlerce yorum yazılmış, ama yine de bunun bir çok privacy ihlaline yol açacağı da göz önünde bulundurulmalıydı.

Bazen böyle bir açığın oluşması olası, çözümün de uzun zaman almaması sevindirici. Ancak, F8 toplantısında Mark Zuckerberg tarafından açıklanan ve hizmete sunulan yeniliklerden sonra tüm interneti hakimiyeti altına alacak olan Facebook’un elindeki gücü sayısı 430 milyonu aşan kullanıcılarından aldığını unutmaması gerekiyor. Aktif kullanıcı sayısını ve trafiği artırmak için yeni üye eklemek yetmez, halihazırda üye olan kişilerin de Facebook’un verdiği hizmetten memnun kalması sağlanmalıdır. Henüz Google gibi başarılı ve organik bir gelir modeli yaratamayan Facebook’un daha dikkatli olması gerekir. Open Graph ve like butonundaki değişiklik ile tüm internete yayılmayı hedefleyen Facebook’un ufak güvenlik sorunlarına takılması, yani dereyi geçip suda boğulması komik olur.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>