DST, ICQ’yu 187.5 Milyon Dolara Satın Aldı


 

ICQ, 1980-85 doğumlu gençliğin yakından bildiği bir anlık mesajlaşma programı. 90’ların sonuna doğru Mirc’ten devraldığı bayrağı en azından Türkiye için MSN’e devretti. ICQ, “i seek you” dan geliyor aslında ve bir dönem anlık mesajlaşma konusunda en başarılı programlardan birisi olarak ön plana çıktı. Daha sonra popülaritesini kaybetti ve artık pek de bilinen bir program değil. Son olarak AOL’un elinde olan ICQ’yu, DST 187.5 milyon dolara satın aldı.

DST, yani Digital Sky Technologies, Rusya merkezli bir internet şirketi. Aslında başlıktaki haberin ICQ değil, DST kısmı daha önemli bence çünkü DST’nin yatırımları ICQ ile sınırlı değil. Şirketin Facebook, Vkontakte (Slav ülkelerinde en çok kullanılan sosyal ağ sitesi), Mail.ru (yine Slav ülkelerinde en çok kullanılan mail servislerinden, platformlarından birisi), Zynga (Farmville, Petville oyunlarının üreticisi) gibi kendi alanlarında ön plana çıkmış internet şirketlerine yatırımları var. Özellikle Facebook’a olan yatırımlarıyla internet dünyasında adından uzun süre söz ettirdi. Vakti zamanında bu yatırımla ilgili bir yazı yazmışlığım da vardı.

Rusya pazarı, özellikle Google ve Facebook’un iştahını kabartan ancak bir türlü istedikleri kadar etkili olamadıkları potansiyeli çok yüksek bir pazar. Bu pazardaki hakimiyetini yatırımlarıyla güçlendiren DST’nin ICQ hamlesi ise oldukça anlamlı, çünkü Rusya’da en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı ICQ.

*Worldwide Instant Messaging Market Share July ’08 raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>