Marlboro Man’den Kanserli Akciğere: Yok Olmaya Zorlanan Marka İmajı


 

Daha, restoran-bar sahiplerini güç durumda bırakan, öğrenci-çalışan tüm sigara içenleri buz gibi havalarda dışarı iterek hasta eden kapalı alanlarda sigara içme yasağına alışamamışken, şimdi bir de korkunç resimlerle dolu ambalajlara maruz kalmaya hazırlanıyoruz!

Kanserli ve kansersiz akciğer, ölüm döşeğinde solunum cihazına bağlı bir hasta gibi 14 adet -şiddetli- resim 1 Mayıs sonrası üretilen sigaraların üzerinde yer alacak. Üstelik bu resimleri kullanmayan markalara 250 bin TL ve piyasaya sürülen ürün kadar para cezası verilecek.

Bildiğiniz gibi sigara firmaları için tüm mecralarda reklam yasağı var ve bu yüzden onlar için ambalaj çok şey ifade ediyor.

Camel’ın devesi, Marlboro’nun karakteristik logosu, Winston’ın kartalı… Sigara, paket tasarımını iyi yapması ve kullanması gereken en can alıcı sektörler arasında. Şimdi ise tütün firmalarının yıllarca uğraşarak oluşturdukları marka kimlikleri bu korkunç resimlerle yerle bir olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Hepinizin hatırlayacağı gibi erkeksi kovboy görüntüsüyle akıllarımıza kazınan Marlboro Man tarihin en güçlü imaj-kimlik çalışmaları arasında yer alır. Marlboro, seksi, maskülen, karizmatik duruşunu bu atlı kovboya borçlu bile diyebiliriz. Uzun seneler sonra Marlboro Man’in yerini ölüm döşeğinde yatan bir hastanın alması hoş değil tabii…

Resimler sonrası verilerimize gelince: “ülkemizden önce bu uygulamayı gerçekleştiren Kanada’da sigara içenlerin yüzde 58’i sigaranın zararları konusunda daha fazla düşündü, Brezilya’daki tiryakilerin yüzde 67’si sigarayı bırakmayı istedi, Singapur’daki bağımlıların yüzde 28’i daha az sigara içti.” Ama biliriz ki anketler manipüle edilebilir ve yasağı çıkaran kurumun çıkarına sonuçlarla donatılabilir.

Ben Türkiye’de sigara satışlarının bu resimlerle azalacağını hiç sanmıyorum. Çünkü yasayı çıkaranların unuttuğu bir nokta var ki o da göz alışması… “Sigara içmek öldürür” yazısını nasıl zamanla unuttuysak bunlar da bir süre sonra gözümüze normal gelecek. Yine olan marka kimliklerine olacak…

Açıkça merak ettiğim bir başka problemse; zaten umutsuz ve mutsuz bir ülke olan Türkiye’de insanların her gün kanserli akciğer resmiyle uyanmasının göstereceği yan etki! Resimlerin çok kötü bir psikolojik baskı yarattığı gerçek, toplumun moralini düşüreceği de…

İşte sadece sigara içenlerin “özgür” kararını etkilemeye çalışan garip bir uygulama daha. Olayın bu sefer pasif içici, içmeyenleri kötü etkileme gibi şeylerle alakası yok. Uygulama yalnızca ve yalnızca kimlik imajları zedelenecek markaları ve aktif sigara içicilerini ilgilendiriyor. E, iki taraf da bu resimleri pakette istemediğine göre, kimin neye zorlandığını anlayamadım?

İsteyen bırakıyor, istemeyen içmeye devam ediyor. Artık sınırları aşıp yasaklar ülkesi olmaktan çıksak ve ülkemizde de binlerce çalışanı olan köklü markaları rahat bıraksak diyorum…

Benzer Yazılar

3 Responses to Marlboro Man’den Kanserli Akciğere: Yok Olmaya Zorlanan Marka İmajı
 1. Afşın Avcı

  Evet alan memnun, satan memnun… O halde neden bu resimler-yazılar bu kadar zorunlu tutuluyor? sorusu da yerinde..

  Cevabı ise bence, sigara içmeyenlerin protestolarını bastırmak, onları tatmin etmek. Tabii ki bu düzenlemeleri getirenler de(hükümetler), uygulayanlar da(üreticiler) sigra kullanım alışkanlıklarında dramatik bir değişim beklemiyorlar.

  Fakat aynı partiler bu düzenlemelerin sigara karşıtlarının protestolarını, tepkilerini kontrol altına alacağını biliyorlar.

 2. Umut

  Belki de zorunlu tutulmasının nedeni henüz 16-17 yaşındaki çocukların en azından bir kısmının da olsa sigaraya başlamalarını engellemek olabilir.Bence sosyal fayda bakımından oldukça faydalı ve yerinde bir çalışma.

 3. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/05/02/marlboro-man’den-kanse... forwardsites.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>