Porsche’nin WTA Turnuvası Sponsorluğu


 

WTA’nin açılımı Women Tennis Association, yani Bayanlar (ya da Kadınlar :)) Tenis Federasyonu. WTA dünyanın dört bir yanında turnuvalar düzenliyor. Bu turnuvalardan birisi de Türkiye’de Temmuz ayında yapılan WTA Istanbul Cup.

WTA’in Stuttgart’ta düzenlenen turnuvasının ana sponsporu Porsche. Bugünlerde Eurosport’ta Porsche Tennis Grand Prix (adı bu şekilde) maçlarına denk geliyorum. Kocaman Porsche yazısını görünce düşündüm “niye Porsche bu turnuvaya sponspor oluyor” diye.

İlk sebep herkesin tahmin edebileceği gibi Porshce’nin anavatanının Stuttgart olması. Şehirde düzenlenen bu kapsamlı turnuvaya ev sahipliği yapan Porsche’nin tek amacı Stuttgart’ı iyi temsil etmek değil elbette. Burada marka ile turnuva arasındaki bağlantıyı düşünelim. Porsche bilindiği gibi pahalı ve lüks spor arabalar üreten bir şirket. Markanın hedef kitlesini iki açıdan değerlendirelim. Birincisi demografik hedefleme: erkek, 25-40 yaş arası, gelir seviyesi yüksek kişiler. İkincisi davranışsal hedefleme: mücadeleci, genç veya kendisini genç hisseden, rekabetten hoşlanan, farklı olmayı ve gösterişi seven kişiler. Bu tanımlamalar bir çırpıda aklıma gelenler. Muhtemelen çok daha detaylı bir hedefleme stratejisi vardır Porsche’nin. Benim özetlediğim hedef kitleyi ve WTA turnuvasını takip eden kitleyi düşündüğümüzde çok da farklı olmadığını, hatta çoğunlukla birebir örtüştüğünü göreceksiniz. Kısacası Porsche sponsoru olduğu organizasyon ile kuvvetli bir bağ kurmuş. Bence doğru hedef kitleye doğru şekilde ulaşmayı başarıyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>