Durak Reklamlarının Sonu Ne Olacak?


 

Kent merkezinde yoğun trafik olan yerlerde (örneğin Taksim, Levent, Etiler) ilk örneklerini gördüğümüz otobüs durak giydirmeleri ilk örneklerinde bizi heyecanlandırmıştı. Hatta bazı başarılı bulduğumuz çalışmaları Marketoloji’de paylaşmıştık (1) (2) . Geçtiğimiz hafta da Taksim meydanda Sütaş’ın yeni tatlı serisi için giydirdiği duraklara rastladım:

Sütaş’ın tatlı (puding) serisini rakiplerinden ayrıştırmak için kullandığı “%100 doğal” sloganıyla paralel olması için durakta doğal bir ortam yaratılmaya çalışılmış, çimenler çiçeklerle bezenmiş vs.

Herşey iyi, güzel ve belli bir strateji çerçevesinde olsa da artık bu mecranın kullanımının “alternatif, yeni ve görülmemiş” bir yöntem olmaktan “rahatsız edici ve kendini tekrar edici” özelliğe büründüğünü düşünüyorum. Evet hala giydirilmiş bir durak gördüğümüzde kafamızı çevirip bakıyoruz ancak bu yöntemin yaygınlaşmasını şehir estetiği açısından şahsen çok iyi bulmuyorum.

Otobüs durakları toplumun kullanmak zorunda olduğu mekanlar olduğundan ister istemez durakta bekleyen herkes bu pazarlama atmosferinin bir parçası oluyor. Çimlere basmak, dev bir telefonun yanında dikilmek, dev bir şişenin arkasında otobüs beklemek  bazılarına farklı bir deneyim gibi gelirken bazıları için hoş olmayabilir. Her innovatif reklam ve pazarlama kampanyası insanların gözüne sokularak yapılmayabilir.

Otobüs duraklarının reklam mecrası olarak kullanılması şu an önünde yasal bağlayıcılık olmadan yapılıyor. Üstelik İETT’nin sitesinden bu mecranın hakkını almış olan Clear Channel‘a bağlantı sağlanmış. Ancak toplumun ve dolayısıyla tüketicilerin seçme haklarına, çevreye ve etik değerlere saygılı olup aynı zamanda yenilikçi ve farklı olmak mümkün. Umarız burada bu türden örnekleri daha çok paylaşırız.

Benzer Yazılar

One Response to Durak Reklamlarının Sonu Ne Olacak?
  1. Mert Canlı

    Küçük bir ekleme yapayım. İstanbul’daki durak reklamları iki şirket tarafından satılıyor. İlki senin de belirttiğin gibi Clear Channel, diğeri Wall. Wall daha merkezi bölgelerde bulunurken, Clear Channel daha geniş bir networkte İstanbul’a yayılmış durumda. Bu tarz durak reklamları da her iki şirketin duraklarında yapmak mümkün.

    Kişisel yorumum ise, insanların bu durak reklamlarını genel olarak sevdiği yönünde. Zaten sıkıcı olan otobüs bekleme süreci, böylelikle belli bir renklilik kazanıyor :) Tabi, sırf özel durak uygulamaları yapılacak diye durağın sağını solunu renk cümbüşüne çevirmek estetik açıdan pek hoş olmuyor. Bu noktada reklam alanını satan şirketin pek bir insiyatifi yok açıkçası. Belediye izin verdiği sürece (ki bu izin halkın genelini olumsuz yönde etkileyebilecek şiddet, cinsellik gibi unsurları barındırmaması demek oluyor) reklam yayınlanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>