Microsoft’un Sonu mu Geliyor?


 

Microsoft..Pencereleri hayatımızın bir parçası yapan şirket. Benim de sonlarına yetiştiğim Dos işletim sisteminden Windows’a geçen, bilgisayar kullanmayı kolaylaştıran şirket. Ancak bütün fonksiyonlarını işletim sistemi ve Office’e yoğunlaştıran şirketin artık biraz daha geleceği görmeye çalışması gerekiyor.

Bu noktada konuşulması gereken iki kavram var; bilgisayar ve internet. Bilgisayarlar, internetin ortaya çıkışından önce çevrimdışı (offline) olarak çalışıyor ve mucizeler yaratıyordu (o zaman için). Sonrasında internet geldi. Bilgisayar ve internet organik bir bağ kurdular. Masaüstümüz ile internet bağlantımız etle tırnak gibiydi. Ancak bu ikili de ayrılmaya başladı. İnternet tek başına dünyada hüküm sürmeye başladı. Bağlantı hızlarının ciddi boyutlara ulaşmasıyla birlikte öyle bir noktaya gelindi ki, internetten dosya indirme hızı, bilgisayarın kendi içinde bir sürücüden diğer sürücüye dosya kopyalama hızından yüksek olmaya başladı. Bu da bilgisayar bağımsız, internet bağımlı bir dünya demek. Bunun adına Cloud Computing demişler. Yaklaşık 1.5 sene kadar önce Mert.me’de yazdığım Intel, HP ve Yahoo ‘Cloud Computing’ için birleşti başlıklı yazımda da Cloud Computing kavramından bahsetmişim.

Yakında Google, Chrome Operation Systems’ı ücretsiz olarak piyasaya sürdüğünde insanlar ücretli Windows’tan ücretsiz Chrome’a kaymaya başlayacaktır. Tabi, bu süreç Microsoft’un asıl gelir kaynağı olan ticari işletmelere de kaydığında Microsoft en büyük gücünü kaybetmeye başlayacak. Chrome için Google da tamamen internet tabanlı bir sistem olacağı duyurusunu yapmıştı. Microsoft’un internete yatırımda geç kalması, ve bir adım geriden takip etmesiyle birlikte masaüstü uygulamaların önemini büyük ölçüde yitireceği gerçeği aslında çoktan şirketi harekete geçirip yeni modeller üstünde çalışmaya zorlamalıydı.

Bu yazıya ilham kaynağı olan haber CNNMoney’de yayınlandı. The end of Microsoft. A door opens to a new cloud. başlıklı yazının yazarı Marc Benioff, Salesforce.com’un başkanı ve CEO’su. Yazıda Microsoft’un bu değişim içinde nasıl kaybolduğu anlatılıyor.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, elinizde altın yumurtlayan tavuğunuz da olsa, sektörü, geleceği iyi tahmin etmek ve ona göre konumlanmak gerekiyor. Microsoft’un masaüstü devrimine son veren Google’ın arama motoruyla fethettiği internet devrimine, Apple mobil devrim ile yanıt verdi. Google bu değişimin farkında ve internetten uzaklaşmadan mobile her geçen gün daha çok odaklanıyor.

Benzer Yazılar

8 Responses to Microsoft’un Sonu mu Geliyor?
 1. Ali

  Bu güzel yazı için teşekkürler. Yazınızın ilk kısmına katılıyorum. Microsoftun gittikçe bir krizin içine girdiğini hepimizin malumu. Lakin Google’ın Chrome^na çok bel bağlamamak lazım. İnsanlar her ne kadar internetle daha fazla ilgili olsalarda hep daha fazlasını isteme güdüsyle de hareket ettikleri için daha az özellikli sistemlere pek rağbet etmeleri biraz zor. Bunu Linux deneyiminden biliyoruz.

 2. Deniz Tasdogen

  Daha ilk cloud computing Amazon tarafindan ciktiginda Google ve Microsoft’da isin icine girmisti.

  Cloud sektorunun ilklerinden olan Azure platformu Microsoft’un :)

  http://www.microsoft.com/windowsazure/

  Dahasi su anda Microsoft, Facebook ile birleserek Google Docs tadinda online bir yapi uzerinde calisiyor.

  Yine sektorun ilk Collaboration araclarindan olan Sharepoint yine Microsoftun.

  Bing ile yeni bir atilim yapildi ve kendini yukseltiyor

  Kin adli sosyal telefon piyasaya suruldu.

  Windows 7 cerez gibi satiyor

  Microsoft mobil ortamda biraz geride kaldi, internet ortaminda da cok etkili degil kabul etmek lazim ama yine de sonu mu geliyor tepkisi cok agir olmus.

 3. Deniz

  İlk çeyrek karlarına bakıldığında Microsoft 1. sırada ve bu karını tamamen Windows 7’ye borçlu. Google eğer piyasaya ücretsiz olarak Chrome’u sunarsa Microsoft’un işi o zaman gerçekten zor olabilir. Belki o zaman tüm varlığını Facebook’u satın almak için kullanabilir.

 4. Deniz Tasdogen

  Microsoft karlılığını “%35 arttırmanın çoğunu” Windows 7 e borçlu. Karlılığının çoğunu değil :)

  Linux yıllardır ücretsiz. Ubuntu gerçekten inanılmaz iyi bir durumda şu an. Artık kız arkadasım bile rahat rahat kullanabiliyor ama Windows’a yaklaştı mı? Hayır

  Windows platformunu yıkmak hiç hiç hiç kolay değil. Çünkü grafik tabanlı işlemler için daha 10-20 sene cloud computingi kullanamazsınız. Denemek isterseniz remote desktop ile 3D Max çalıştırmaya çalışabilirsiniz. Evdeki ağınızın bile yetmediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu arada internetin baya iyi büyüklükte bir kısmının Windows Server üzerinde çalıştığını da unutmayalım.

  Chrome OS dediğiniz şey ise tek bir browserdan öte birşey değil. Android’e benzer bir yapısı var. Bu arada ben Beta olarak ChromeOS yi denedim. Evde kullandığınız chrome dan pek farkı yok aslında. Google ChromeOS ile sadece internet kullanan kullanıcıları (belki) kendi tarafına çekebilecektir ama biraz daha komplike işler girdiğinde eminim ki herkes Windows’a geçecektir.

  Herşeyin yanında bir de Microsoft iş dünyasında bir hayli var. CRM-ERP-BI araclarıyla küçük ve orta ölçekli hatta büyükler bile Windows ürünlerini kullanıyor.

  Kısaca Microsoft’u web ve mobil dünyada geri plana atsanız da Microsoft kolay kolay çökmez.

  Not: Boğazımıza kadar Microsoft içindeyiz farkında değiliz :D

 5. Mert Canlı

  Başlıktaki “sonu mu geliyor” ifadesi tabi Microsoft’un tümüyle çökmesi anlamında değildi aslında :) Burada bahsedilen, Microsoft’un genel olarak bilgi sistemleri sektöründeki dominant rolünü kaybetmesi.

  The New York Times’tan Ashlee Vance’in http://www.post-gazette.com/pg/10114/1053155-96.stm buradaki makalesinde Microsoft’un gelir yapısı incelenmiş ve şöyle bir sonuca varmış Vance: ”
  But even if the Project Natal device is a blockbuster, it will do little to impact Microsoft’s overall revenue, which remains highly dependent on the Windows and Office franchises.”

  Kısacası Microsoft masaüstü uygulamalara bağımlı bir şirket. Şu anda sektörde net bir hakimiyetinin olduğu ortada. Chrome OS de çıktığı ilk gün Microsoft’u yerinden edemeyecektir, tıpkı Google’ın ilk çıktığı gün Altavista’yı yerinden edemediği gibi. Bahsedilen konular, gelişmeler orta vadede etkisini gösterecektir. Bu süreçte Microsoft çok ciddi bir atılım yapıp, son düzlükte rakiplerini geçecek teknolojiler üretip, trendi yakalayabilecek mi göreceğiz. Eğer bu atılımı yapamazsa, işi çok zor.

 6. Deniz Tasdogen

  Evet dediğin gibi Microsoft’un da bu süreç içinde yeni bir şeyler yapması gerekecek elleri armut toplamıyordur herhalde :)

  Yalnız bu yazının referans alındığı sayfadaki yorumları okumanızı tavsiye ederim.

  “As others already stated: a very uninformed and biased article.”

  Sadece ben düşünmüyormuşum :)

 7. Helin Özüpekçe

  Mertcim bu güzel yazı için teşekkürler öncelikle :)

  Aslında bu makaleyi yazan kişinin rakip bir firmadan olması şık değil ama önemli bir noktaya parmak basıyor. Ben de şu anda halen dominant olsa ve Windows 7 aklımızı başımızdan alsa da, Microsoft’un fazla desktop tabanlı kaldığına inanıyorum. tabii ki salak değiller, bunları düşünüyorlardır fakat başarılı bir girişimlerini de göremiyorum şu evrede.

  Steve Jobs’un son Adobe karşıtı açıklamasından da görülebileceği gibi, çığır açan firmalar da uyum sağlama konusund problem yaşar ise, zamanla o değerini kaybedecektir. Eğer Apple bu işi tek kanaldan götürmek için bu kadar geliştirme yapmasaydı, Adobe’a çıkıp kardeşim sen adapte olamadın biz seni geçtik diyemezdi, ne kadar taraflı bi hareket olsa da Adobe’ engellemeleri, barizdir ki eğer Adobe aşılamaz halde korusaydı kendini yepyeni teknolojilerle, Apple bir şekilde Adobe’a bağımlı olurdu, tamamen silip atamazdı böyle. Buradan MS konusunda da çıkacak dersler olduğuna inanıyorum. MS’in devri bir çırpıda bitmez sadece desktop üzerinden giderse ama uzun vadede gidişat bu yönde olmadığından zorluk yaşayacağı kesin. Mert’in de demeye çalıştığı buydu sanırım.

 8. M. Görkem GÜLCAN

  Bulut işletim sistemleri çok uzun vadede Microsoft son kullanıcı anlamında rakip olabilir. İnternet hızları ve verimliliği göz önüne alındığında internet tabanlı işletim sistemleri kısa vadede çok fazla şey vaat etmediğide ortadadır. Unutulmaması gereken nokta ticari müşterileri ile ilgili çok büyük bir ticari ağa sahiptir gerek eğitim, gerek ürün geliştirme, gerek bayi gerekse uygulamalar bazında. BU tekeli kurmak oldukça güç bir süreç. Bunun yanısıra internet tabanlı sistemler güvenlikçiler veya afet koordinasyonları için çok güvenli yapılar olarak da görülmemektedir. Örneğin; gmail ticari müşteriler için oldukça iyi özelliklere sahip olmasına rağmen bir çok kullanıcı exchange server yapısını daha güvenli bulduğu için bu sisteme geçiş yapmaz. Diğer önemli noktaysa Ülkelerin olaya siyasi bakış açısı olacağını düşünüyorum. Örneğin; Çin tüm ticari işletmelerinin sırlarının merkezi Amerika’da bulunabilecek bir sistem de tutmak istemeyebilir. Bence önemli son kısım ise Hacker saldırıları olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>