Facebook’tan Open Graph: “Beğen” Butonunun Görünmeyen Kısmı


 

Facebook sosyal medyada yepyeni bir çağ açarak interneti kişiselleştiriyor! Geçtiğimiz hafta tanıtılan yeni platformları Open Graph ile kullanıcı bilgilerini uygulamalar ve sitelerle paylaşarak tüm interneti ve kişileri birbirine bağlantılı büyük bir resme dönüştürüyor. Peki nasıl?

Sosyal eklentiler ile karşılaşmaya başlamışsınızdır, artık her web sayfası bir Facebook sayfası gibi like butonu içerebilecek, bu sayede tek tık ile bir siteyi, bir yazıyı, bir şarkıyı beğenebileceğiz, buna yorum yapabileceğiz ve hangi arkadaşlarımız beğenmiş görebileceğiz . Çok büyük bir değişim gibi görünmüyor değil mi? Önemli olan nokta ise bu kişisel bilgiler saklanacak ve kullanılarak öneriler sunulacak, yani internet sizin zevklerinize göre size özel derlenecek. Mesela Facebook’ta oturum açmış iseniz, IMDb’yi ziyaret ettiğinizde favori filmlerinize yakın olan filmler öneri olarak sunulabilecek ya da MTV sitesine girdiğinizde Last.fm’de sevdiğiniz sanatçılar ile ilgili bilgileri sizin için derlenmiş olarak öneri halinde bulabileceksiniz. Bu ise Open Graph ile mümkün olacak. Tüm sayfaların içerikleri kategorilendirilecek ve metaveriler ile database halini alacak. Her kişiye özel olarak saklanan bu bilgiler semantik olarak biçimlendirilerek başka siteler ile ilişkilendirilecek, öneriler oluşturulacak. Graph API ile de bu bilgilere ulaşmak oldukça kolay olacak. Yani kişilerin web sayfalarıyla ilişkileri kurulmuş olacak ve bu büyük bir resim halinde Facebook’un elinde olacak.

Zekice olan bu atak ile Facebook aslında tüm rakiplerini resimden silip, internette tekelleşme yoluna gidiyor. Bütün internet deneyiminizi bilen, sizi yönlendirebilen bir ağa dönüşerek vazgeçilmezliğini arttırmaya çalışıyor. Fakat bunca değerli bilginin tek bir firmanın elinde olması, bana korkutucu geliyor. Her ne kadar bu özelliği kapatma şansımız olsa da, kişiye özel internet tecrübesinin cazibesi ile yayılacağına inanıyorum. Bu nedenle de zaten herkese açık hale gelmiş olan kişisel bilgilerimiz, beğenilerimiz, firmaların kucağına düşmüş olacak. Bu durumda bazı tüketiciler daha az çaba ile istedikleri şeylere ulaşmaktan mutlu olacakken, kimi tüketiciler ise daha fazla ve birebir hedef olmaktan rahatsızlık duyacak. Daha yoğun, daha direk hedeflemeye maruz kalmanın son tüketiciye ulaşma açısından daha iyi sonuçlar getireceği konusunda şüphelerim var fakat zamanla nasıl geliştiğini görmek için bekleyelim. Aynı zamanda merakla beklediğim diğer bir konu ise, sosyal medyadaki rakiplerinin Facebook’a nasıl yanıt vereceği. Bu konuyu çok güzel bir şekilde açıklayan Facebook Open Graph: The Definitive Guide For Publishers, Users and Competitors makalesini inceleyebilirsiniz. Ufacık bir ekleme gibi görünen butonlar, bakalım internet hayatımızı ne kadar etkileyecek?

Benzer Yazılar

2 Responses to Facebook’tan Open Graph: “Beğen” Butonunun Görünmeyen Kısmı
  1. neonebu

    Bu bilgilendiri yazı için teşekkürler. Yazınıza link vererek Neonebu.com’da manşete taşıdık.

  2. Trackback: click here
    ... [Trackback]... [...] There you will find 74849 more Infos: marketoloji.com/2010/05/02/fa... emarketschool.com/Marketing-on-social-media-sites.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>