Ülker Golden Nedir, Ne Değildir?


 

Boğaziçi Üniversitesi civarındaki dev Ülker Golden billboardları büyük kadın ve çikolata görselleriyle dikkat çekmeyecek gibi değil. Normal billboardların 2-3 kat genişliğindeki bu çalışmada ayrıca ışıklandırma da kullanılmış. Düzgün bir görselini bulduğumda yine marketolojide paylaşacağım.

Ancak asıl değinmek sitediğim konu Ülker’in “Golden” çelişkisi (ki ben çelişki olarak tanımlıyorum). 2007 yılında Ülker’i sadece üretici firma olarak sınırlayıp Ülker Golden çatısı altında çikolata ürünlerini toplayacağı bir strateji belirten Ülker, şu an halen “Golden” markasına tam bir çerçeve çizememiş durumda. Websitelerinde hem Ülker Çikolata hem de Ülker Golden kategorileri bulunuyor ve aynı ürünlere yer vermişler.

En başta “Golden” serisinin bir kanat stratejisi olduğunu düşünmüştüm. Kanat (flanker) stratejisinde büyük bir pazarda lider konumda olan marka alt ve üst sınıflara da yeni markalar ekleyerek pazar payını korur veya arttırır. “Golden” da üst seviyeye hitap eden yeni bir seri gibi konumlandırılsaydı varolan hedef kitle ve satışlar daha da arttırılabilirdi. Örneğin çok iddialı bir giriş yapan Magnum Çikolata’ya rakip olarak konumlandırılan bitter ürün bu mantığın sonucuydu:

Ancak Golden markasını araştırdığımda aynı çatı altına Bol Fındıklı ve Bol Fıstıklı gibi çikolata ürünlerini de eklediklerini gördüm ve bu premium – lüks sınıf kategorisiyle çelişiyordu. Şu anki gözlemim Ülker’in Golden için net bir strateji oluşturamadığı ve buna bağlı olarak pazarlama iletişimini de entegre hale getiremediği. Ancak ürün karması ve markalaşma stratejisini düzeltmek ellerinde.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>