Amsterdam’da 1 Santimetrekareniz Olsun


 

Ülke ve şehirlerin markalaşma çalışmalarına daha önce şahit olmuşsunuzdur. Türkiye için de bu tarz çalışmalar yoğun olarak yapıldı/yapılıyor. Hazırlanan reklam filmleri uluslararası televizyon kanallarında gösteriliyor, Türkiye’yi tanıtan posterler yurtdışında outdoor reklam mecralarında sergileniyor. Turizm konusunda dünya pazarında Türkiye oldukça etkin bir rol oynuyor ve dünyada turizm gelirleri açısından 2008 rakamlarına göre 22 milyar dolar ile 9. sırada yer alıyoruz (Kaynak: Wikipedia/Tourism).

Bu pasta bu kadar büyük olunca, sadece ülkeler değil, şehirler de markalaşmaya çalışıyor. Amsterdam, bu şehirlerden birisi. İletişim çalışmalarını i amsterdam sloganı etrafında birleştiren Amsterdam pazarlamacıları, bu slogan ile Amsterdam’ı Amsterdam yapan değerin orayı benimseyen insanlar olduğunu vurgulamak istiyor. The Brand Age’in bu ayki sayısında incelenen Amsterdam’ın markalaşma çalışmalarından en çok dikkatimi çeken bir santimetrekare uygulaması. Bu uygulama ile birlikte talep eden kişilere Amsterdam’da bir santimetrekare veriliyor, hem de ücretsiz :) Bu bir santimetrekarenin nerede olduğunu görebiliyorsunuz ve sahip olduğunuz bu bir santimetrekare için sertifika da gönderiliyor. Ayrıca, size toprak, su, asfalt veya çimlerden birisi ile hazırlanmış bir anahtarlık gönderiyorlar. Bu muazzam uygulama ile kişilerin Amsterdam’a bağlılıkları arttırılmaya çalışılıyor. Detaylı bilgi için iamsterdam/onesquarecentimeter.

Anahtarlıkların nasıl hazırlandığı ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz;

[HTML1]

FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) kısmında şu bölüme dikkat;

“Can I build something on my piece of property? A building for example?

As we mentioned earlier, no rights can be derived from ownership of the square centimetre. However, if you manage to draft plans to build something on 1cm2 we would love to hear your suggestions. E-mail them to info@amsterdaminbusiness.com.”

Açıklama; “Sahip olduğum alana birşey inşa edebilir miyim? Mesela bir bina?” cevapta bu tarz bir hakkın olmadığını belirtip “Eğer 1 santimetre kare üstüne birşey inşa etme konusunda hazır planlarınız varsa, önerilerinizi dinlemek isteriz” demeyi de ihmal etmemişler :)

Benzer Yazılar

One Response to Amsterdam’da 1 Santimetrekareniz Olsun
  1. Deniz Tasdogen

    Bunu Turkiye’de yapsan ne olay cikar :) Dusunmek bile istemiyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>