İşte Twitter’ın Gelir Modeli; “Promoted Ads”


 

Mert’in 30 Ekim 2009’da Twitter’ın Gelir Modeli isimli yazısında bahsettiği konulardan bazıları cevaplanmaya başladı bile. Öncelikle belirtelim; Gelir modeli, bir web sitesinin nereden para kazanacağıdır. Kısaca bu yazıyı özetlemek gerekirse, Twitter’in gelir modelinin ne olacağına kafa yormaktansa kullanıcı sayısını user friendly and kullanışlı yapısını bozmadan nasıl artıracağına yoğunlaştığını söylemişti Mert. Hesaplarda yeni yeni artıya geçmeye başlayan Facebook gibi, zamanı geldiğinde Twitter’in de kendisine uygun bir model bulacağını belirtmişti. Öyle de oldu. 13 Nisan 2010’da Twitter blogunda yayınlanan yazı ile Twitter’in yeni gelir modelinin ilk aşamada “Promoted ads” olacağı açıklandı.

Bu sürpriz değildi zaten. Blog yazısında ve Adage kanalı ile Twitter’ın Chief Operating Officer’ı Dick Costolo tarafından belirtildiği gibi Twitter kendi organik yapısını bozmayacak bir reklam şeklini oturtma peşindeydi. Anahtar kelime sistemiyle, arama yapıldığında en üst sırada yer alacak. Reklamlarla insanları sıkmamak için her aramada en fazla bir “promoted tweet” gösterilecek. Burada beni düşündüren şey ise sürekli arama özelliğini eleştirdiğim, daha önceki bir yazımda arama yapmak için başka bir uygulamayı önerdiğim Twitter’in gelir modelini buraya bağlaması. Herhalde yakın zamanda yapacakları değişiklikler ile çok daha kullanışlı bir arama özelliği ile geleceklerdir.

Reklam tweetleri de normal tweetler gibi retweet, favourite ve reply özelliklerine sahip olacak. Hatta bir reklamın kullanıcı tarafından beğenilip beğenilmeme kriteri olarak göz önünde bulundurulan başlıca unsurlar yine bir önceki cümlede saydığım özellikler olacak. Eğer bir “promoted ad” tıklanıyor, retweet ediliyor ve cevaplanıyorsa, yani kısaca dikkate alınıyorsa, bu reklam orada daha uzun süre kalacak ve reklamveren bu reklama daha az para ödeyecek. Tam tersi bir durumda ise reklam kısa sürede kaldırılacak.

Bu tweetleri diğerlerinden ayırmamızı sağlayan şey ise yukarıdaki Starbucks reklamının sol altında yazan “Promoted by Starbucks Coffee” kısmı. Digg’in reklam sistemine olan benzerliği ile de dikkati çeken “Promoted Ads” şu anda ilk aşamasında demiştik. İlk aşamada Best Buy, Bravo, Red Bull, Sony Pictures, Starbucks Coffee ve Virgin America sadece bu reklamların kullanılacağı şirketler olacak.

Son olarak, şu anda mükemmel bir şekilde çalışan be-a-magpie isimli twitter reklamveren uygulaması zaten Starbucks tarafından kullanılıyordu. Türkiye’de gördüğüm kadarıyla ilk olarak Marketoloji.com tarafından kullanılan, şu anda da ciddi bir bütçe ile son zamanlarda ismini fazlaca duymaya başladığım, vizyonlu insanlar tarafından yönetilen daha.net tarafından kullanılan be-a-magpie sistemi de twitter için güzel bir gelir modeli oluşturabilirdi. Be-a-magpie konusuna da yakın zamanda detaylı bir şekilde değinmek istiyorum.

Benzer Yazılar

2 Responses to İşte Twitter’ın Gelir Modeli; “Promoted Ads”
 1. Mert Canlı

  Detaylı ve konuyla ilgili doyurucu bir yazı olmuş Engin, teşekkürler. Twitter’ın gelir modeli merakla bekleniyordu çünkü sitenin elinde bulunan milyonlarca kullanıcıya yönelik nasıl bir gelir modeli oluşturacağı uzun süredir tartışılıyordu.

  Yazında dikkatimi çeken noktalardan ilki arama konusu. Arama konusunda Google kadar yetenekliler mi? Bence değiller. Sonuçta promoted ads eğer arama sonuçlarında çıkacaksa, bu konuda çok ciddi çalışmaları gerekiyor.

  İkinci nokta her aramada bir promoted tweet gösterilmesi. Yaratılan bu mecranın genişliği Twitter’ı ve yatırımcılarını tatmin edebilecek mi? Edemeyecek gibi görünüyor, ancak fiyatlandırma konusu da tabi önemli. Bu konuda bir bilgi var mı Engin? Yani fiyatlama tıklama başına mı yoksa görüntüleme başına mı olacak, veya her iki opsiyon da olacak mı? – Hemen aklım Google Adwords’e takıldı tabi :)

  Üçüncü nokta, Twitter’ın reklama belli bir kalite kriteri koyması, tıpkı Google gibi. Bunu da kullanıcıların reklama verdikleri tepkiyle ölçmeye karar vermişler. Facebook’ta görünen reklamlarda da bildiğimiz gibi Like veya kapatma seçenekleri var.

  Şahsi fikrim, çok farklı bir gelir modeli değil. Akla ilk gelen 1-2 modelden birisini seçip geliştirmişler. Biraz geç kalmış da sayılırlar bence.

 2. Engin Bali

  Saol Mert, konu ilgi çekici, inan bu kadarda durabildiğim için mutluyum, 5sayfa daha yazabilirdim herhalde=) Sorularına gelirsek;
  1- Arama konusunda maalesef büyük sıkıntılar var. ben arama kısmına girip mutlu ayrıldığımı, yani aradığımı bulduğumu pek hatırlamıyorum.
  2- CPM olacak, yani görüntülenme başına
  3- Maliyetler konusunda bir bilgi yok henüz
  4- Facebook reklamları hakkında da çok fazla şey yazılıp çizildi. Bir şekilde yollarına devam ediyorlar. Twitter’in yapısına uygun bir reklam türüyle devam etmesi hoşuma gitti. Kaliteyi korumak çok önemli bence. Facebook bu arada reklamlar konusunda çok hassas. Bir kelime veya biraz açık seçik bir resim, ya da müstehcem konular hakkındaki reklamlara asla tahammülleri yok. O açıdan başarılı buluyorum onları.
  5- Evet, beklenen bir gelir modeliydi zaten, kimse şoka girmedi, geç kalma konusuna çok katılmıyorum aslında, önce bi USA dışında gelişmeye odaklandıklarını düşünüyorum.
  6- Bu arada dün veya bugün Twitter’in kullanıcı rakamları açıklandı. 101milyon! Bu çok yüksek bir rakam. Günde 300.000 kişinin twitter’a katıldığı da açıklanan bilgiler arasında. Yeni bir Facebook vakası yaşıyoruz sanırım=) 2012’de Twitter’in 2milyar üyesi olacağını öngörenlere hak vermeye başlasak mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>