Yeni bir e-Ticaret Sitesi: BidRivals


 

Internet hayatımıza girdikten sonra bütün alışkanlıklarımız değişmeye başladı. Biz Internet’i kullandıkça, karşımıza çıkan kullanım alanları arttı, zenginleşti ve alışkanlıklarımızı yavaş yavaş (bazılarını hızlı hızlı) dijitale taşıdık, daha da taşıyacağız. Önce mektuplarımız e-posta oldu, alışverişlerimiz e-alışveriş, sosyalliğimiz sosyal ağlar… Müzik dinleme alışkanlıklarımız Internet’e taşınırken, banka şubeleri online şubelere dönüştü. Devlet bile bu değişimden geri kalmamak adına e-devlet dönüşümüne başladı.

Bu değişim ve gelişim içinde, karşımıza yeni yeni iş modelleri çıktı, çıkmaya da devam ediyor. www.bidrivals.com, benim en son karşıma çıkan ve ilgimi çeken Internet sitesi. Kullanıcılarına perakende fiyatının çok altında ürünler satmayı vadeden model, kendisini çevrimiçi açık arttırma hizmeti olarak tanımlıyor. Benim gördüğüm kadarıyla site 27 ülkede hizmet veriyor ve Türkiye de bunlar arasında. 9 TL’ye iPod nano, 16 TL’ye Samsung Plazma 50″ TV ya da 25 TL’ye Nikon Dijital Fotoğraf Makinesi satın alabileceğiniz siteye, tabi ki önce üye olmanız gerekiyor. Herhangi bir ürün için açık arttırmaya katılarak teklifte bulunmak için ise, kullanıcıların “teklif paketleri”ni satın alması gerekiyor. Her yeni teklif bir müddet (10-20 sn kadar) geçerli oluyor ve zaman sona erdiğinde en yüksek teklifi veren, açık arttırmayı kazanarak ürünün sahip oluyor. Süre dolmadan yeni teklif verilirse, süre yeniden başlıyor.

Ayrıca, kullanıcının bilgisayar başında olmayacağı zamanlar için BidAgent gibi güzel bir uygulama da geliştirmişler ki, kullanıcılar Internet’e giremeseler de teklif vermeye devam edebiliyorlar. Tek yapmaları gereken BidAgent’ı ayarlayarak kaç teklif vermek istediklerini ve ürüne en çok ne kadar ödemek istediklerini belirlemek. Böylece başka biri daha yüksek teklif verdiğinde, BidAgent da otomatik olarak daha yüksek teklif verir, ta ki teklifler bitene ya da kullanıcının belirlediği maksimum fiyat geçilene kadar.

Her bir teklif vermenin kullanıcıya maliyeti 1 TL, ve bir ürün satışından Bidrivals kayıpta ya da kazançta olabiliyor. Ürünleri piyasa fiyatının çok altında satarken, sitenin nasıl gelir elde ettiği ilk başta aklımı kurcalamadı dersem yalan olur. Sonra sitenin tekliflerden anlamlı bir gelir elde ettiğini fark ettim. Mesela 9 saatten fazla süren bir açık arttırma için ortalama her 13-14 sn’de bir teklif verildiğini düşününce, en kötü ihtimalle 2.000’den fazla teklif yapılmış oluyor. Ürün kaça satılırsa satılsın, site sadece tekliflerden bile tatmin edici gelir elde ediyor. Tabi bu her ürün için geçerli değil.

PayPal güvenli ödeme sistemini kullanan siteyi biraz incelediğimde, müşteri hizmetlerine verilen önem ilk başta dikkatimi çeken noktalardan. Kullanıcının ihtiyaç duyduğu her anda, destek alabileceği ve problemlerini çözecek bir muhatap bulabilmesi, her kuruluş için çok önemli bir konu olduğu halde, bu tarz sadece online iş yapan kuruluşlar için, daha kritik. Hizmeti Internet aracılığıyla alan kullanıcılar, desteğe ihtiyaç duyduklarında karşılarında muhatap bulabileceklerini hissetmeleri, o siteye olan güvenlerini ve bağlılıklarını arttırır. “Live assistance” servisini özellikle merak ederek denedim ve anında chat hizmetini başarılı buldum.

Her şeyi ile çok beğendiğim sitenin, bir tek mobil mecrada varlığına rastlayamadım. Dijitalden mobile dönüşün sürat kazanacağı önümüzdeki günlerde, BidRival’ın da bu alanda somut adımları olacağını umut ediyorum.

Benzer Yazılar

5 Responses to Yeni bir e-Ticaret Sitesi: BidRivals
 1. Deniz

  Türkiye’de aynı şekilde çalışan benkazanicam.com adlı bir site var. Site kurucularına çok iyi para kazandıran bir sistem kesinlikle.

 2. Berna Akın

  İki sitenin de zaman performansının ne şekilde seyredeceğini merak ediyorum. Yanılmıyorsam, http://www.benkazanicam.com tamamen Türk, http://www.bidrivals.com ise uluslararası.

  İki siteyi biraz karşılaştırmak gerekirse, ilk dikkatimi çeken bidrivals’ta 1 teklif ücreti 1 TL iken benkazanicam’da 0,8 TL. Ancak ana sayfada vurgulanan PayPal ile bidrivals daha güvenli bir site imajı çiziyor diye düşünüyorum.

 3. Musa Keleş

  Türkiye’de bu şekilde faaliyet gösteren bir çok firma var.

  Bidrivals gibi rekabetin uluslararası üyeler tarafından yapıldığı firmalardan ürün kazanmak çok daha zor.

  http://www.bigibid.com, http://www.hizliolkazan.com gibi güvenilir firmalar var sektörde. Ürün gönderi belgesini bile yayınlıyorlar. Açık arttırmalara katılmış ve kazanmış birisi olarak bu iki firmadan vazgeçmeyin derim.

 4. Ali

  Peki Bidrivals dan kazandığımız ürün nerden bize gönderiliyor ?

 5. Jason Haque

  i love your topic very much, i learn so much from this article, i will read your topic often here, thank you very much, i will come back soon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>