Dubai Lynx-Cannes Lions Farkı


 

Geçtiğimiz Mart ayında 2010 Dubai Lynx ödülleri sahiplerini buldu. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın Cannes’ı sayılan Dubai Lynx’in Grand Prix’i ödülünü film kategorisinde Titanik, Seven, Cesur Yürek gibi filmlerin arkasında ne yattığını, aslında fikirlerin Arap dünyasından çıktığını anlatan yaratıcı bir çalışma aldı. Videolar paylaşıma henüz açılmadığı için buraya yerleştiremedim, ancak bu linkten izleyebilirsiniz.

Yaratıcılığı iyi sayılabilecek ama dil, görsellik ve casttan dolayı bana ilginç gelen çalışma geçen yılın Cannes Lions Grand Prix’si ile karşılaştırınca oldukça farklı, yetersiz bir tat bırakıyor. İşte 2009 Cannes Film Grand Prix’si:

[HTML1]

Sanırım gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkelerin kaldırabileceği ya da daha açıkça anlayıp, algılayabileceği yaratıcılık iki değişik uçta duruyor.

Ülkemizde, tüketici algısı sebebiyle müşteriler tarafından engellenen, kısıtlanan -ki bu da ayrı bir yazı konusu- yaratıcı ekiplerin kulaklarını çınlatarak, Türkiye’de de durumun çok farklı olmadığını belirtmek istiyorum. Yani bana göre ülke eğitim düzeyi yaratıcılık kat sayısını etkiliyor.

Aslında yine 2009 yılında outdoor kategorisinde Cannes Lions Grand Prix ödülünü alan Zimbabve çalışması bunun tersini söylüyor. Paralarının değersizliğini başkanlarına gönderme yaparak anlatan bu süper outdoor işi Zimbabve’ den çıkma.

Yine Dubai Lynx’e dönersek, Grand Prix alan metro kullanımını teşvik eden outdoor çalışmasının daha basit olduğunu görüyoruz.

Neredeyse Avrupa ve Orta Doğu-Afrika ülkelerinin ekonomik olarak nerde durduğunu reklam yarışmalarından anlama şansı buluyoruz. Çünkü aynı ajans networkü Avrupa’da harikalar yaratırken, diğer tarafta orta karar işlerde kendini gösterebiliyor.

Orta Doğu ve Türkiye’de göstere göstere anlatılmak zorunda kalınan bir ürün-hizmet Avrupa ve Amerika’da çok daha zeki yollarla kitlesine sunuluyor.

Yine de Dubai işlerinden birkaçı Cannes’ta da ödül alabilir ama genel olarak, heyecan ve yarışma havası arasında dağlar kadar fark var. Ne diyelim Dubai Lynx geçti, heyecanla Cannes Lions’u bekliyoruz :)

Benzer Yazılar

2 Responses to Dubai Lynx-Cannes Lions Farkı
  1. Mert Canlı

    Cannes Lions’ta ödül kazanan Zimbabve’deki outdoor çalışması çok başarılı. ilk gördüğümde de çok beğenmiştim, ödülü haketmiş kesinlikle.

  2. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/04/13/dubai-lynx-c... centerforappliedscientificresearch.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>