Reklamlarda Mükemmeliyetlik vs Gerçeklik


 

the Brand Age‘in bu ayki sayısında Martin Lindstrom, reklamlardaki fazla mükemmeliyetçilikten bahsetmiş. Yazıyı okurken kendisine hak vermekle birlikte bu noktaya benim de uzun zamandır dikkat ettiğimi farkettim. Bir ürünün reklamı yapılırken özenle seçilen ortamlar, insanlar, ürünler sanki her zaman hayatımızın bir parçasıymış gibi yansıtılır ancak gerçekten böyle midir?

Özellikle deterjan ve şampuan markaları sanırım bu konuda oldukça ısrarlı. Her deterjan reklamında, reklamı yapılan ürün bütün lekeleri bir çırpıda çıkarır ve yıkanan kıyafet pırıl pırıl tertemiz olur. Tabi bu kıfayet villavari bir evin yeşil çimlerle bezenmiş bahçesinde güzel bir bayan tarafından çamaşır ipine asılır. Bir şampuan, saçı o pis pasaklı halinden (artık o hale nasıl getirebiliyorlarsa) mucizevi bir şekilde parlayan, dümdüz kırıksız çıkıksız bir hale getirebiliyor. Öyle ki, kadının veya adamın saçı ışıldıyor.

Durum böyle olunca yapaylık işin içine giriyor. Bizden gibi olmuyor hiç, ya da izleyip beğensek de inanmıyoruz. Diğer yandan Dove, tamamen ürününü kullananları reklamlarında göstererek, aslında gerçek doğallığın yine biz olduğumuzu gösterdi. Dove sabunu kullanan kişilerle yapılan reklam serileri, bence diğer kusursuzluk abidesi reklamlardan daha etkiliydi ve markanın imajını güçlendirdi.

Sonuçta bir reklam, içeriği ne olursa olsun yoğun olarak TV’de gösterilir ve diğer mecralarla da desteklenirse markayı aklımıza sokar. Ancak satın alırken karar aşamasında bu ve benzeri inandırıcılık etkileri daha da önem kazanır ve fiyat avantajının olmadığı bir rekabette mutlak olarak ön plana çıkar. Biz yine de mükemmel bahçelerde bembeyaz gömlekleri asaduralım, saçlarımız güneş gibi ışısın. Hep hayatın birer parçası bunlar. Yersen.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>