Sigorta Savaşları’nın Ortasında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk”!


 

Daha önce birçok saygın kuruluşun reklamında–kullanılan- Mustafa Kemal Atatürk, bu kez Anadolu Sigorta’nın 85. yıl reklam filminde başrol oynuyor. Seyircinin iyi niyeti açıkça göremediğinden olsa gerek, filme bu sefer tepki yağıyor. Milliyet’ten Hürriyet yazarlarına ve ekşisözlüğe kadar her taraftan sert yorum sesleri yükseliyor.

http://www.dailymotion.com/video/xcqqas_anadolu-sigorta-reklamy_lifestyle

Ben de tepkilerin sonuna kadar arkasında duranlardanım. Çünkü reklam filminde yerine oturmayan, yapmacık bir hava hakim. Sanki destek, gurur, vatan-millet sevgisi değil de sigorta savaşları için Atatürk kullanılmış gibi duruyor. Koç Holding’in 1938 reklamı gibi değil olay, orada sahip çıkma duygusu büyük ölçüde hissediliyor, zaten Koç’unki kar amaçlı bir film de değildi. Hadi İş Bankası’na da alıştık, kendi çerçevesinde bir mantığı, kalitesi var.

Bana göre, açıkça parayı temsil eden sigorta şirketlerinin reklamlarında Atatürk’ün yeri bu dengede olmamalı. İçli müzik, Atatürk, deprem ve mağdur halk… Bildiğimiz duygu sömürüsü. Anadolu Sigorta’nın daha önce böyle birşey yapmak nedense aklına gelmemişti. Ta ki sigorta rekabeti yükselene kadar.

Ayrıca tam 85 yıldır kaybetmek yok derken? Anadolu Sigorta Atatürk devrimleriyle kendini bir mi tutuyor ya da Anadolu’nun kaybetmediğine eminler mi? Şu an Anadolu’da yaşayan halk sigorta yaptırabilecek durumda mı? Ben söyleyeyim hayır, hiç de değiller gibi gözüküyor.

Evet, filmi çok beğenenler oldu, iktidara gönderme içerdiğini düşünenler de… İşte problem burada, bu reklamda günümüzün Türkiye’si için hiçbir mesaj kaygısı güdülmemiş. En azından bana öyle geliyor. “İş Bankası, Koç Holding yapıyorsa biz de yaparız” dan başka bir şey yok ortada! Hem taklit, hem de kötü bir taklit.

Tamam, Atatürk’ün öncülüğünde kurulması Anadolu Sigorta için paha biçilmez bir gurur kaynağı. Ama bunun başka ifadesi, teşekkürü olamaz mıydı? Mesela Anadolu halkı için bir sosyal sorumluluk projesi (belki bu şekilde duyurmadıkları için var da ben bilmiyorum).

Tercih tam tersine olmuş, herkes görsün, bilsin, reklam olalım, konuşulalım tadında. Yoksa amaç sadece gündem yaratıp, konuşulmak mıydı, o zaman Anadolu Sigorta büyük bir başarı kaydetti demektir.

Zaten reklam filmlerinin hedefi budur. Ama Türk halkı için oldukça hassas bir konumda bulunan Atatürk’ün o karede ne işi var? Burada esas mevzu 85. yıl ve teşekkür, yani biraz daha dikkat edilebilirmiş.

TBWA/İstanbul’un yaratıcılığına lafım yok ama bir şeyler eksik, o da duygu sömürüsünden ortaya çıkmaya fırsat bulamayan gerçek duygu sanırım…

Benzer Yazılar

4 Responses to Sigorta Savaşları’nın Ortasında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk”!
 1. Mert Canlı

  Açıkçası bu reklam konusunda senin kadar katı düşünmüyorum Seda. Sonuçta olay duygu sömürüsüne indirgenirse, çok fazla şirketin markanın reklamını mercek altına almamız gerekir. Atatürk’ün sürekli malzeme yapılmasına ben de karşıyım ancak burada verilen mesaj salt Atatürk’ü kullanalım prim yapalım değil bence. Bir şirket sonuçta temellerine her zaman bağlı kalır, eğer bu temel Atatürk’e dokunuyorsa, olur olmaz her yere sıkıştırılmadığı sürece, Atatürk’ün reklamlarda görünmesinin bir sakıncası yok. Reklamda verilen mesaj da Anadolu Sigorta’nın yaptığı işi gerçeken özetliyor. “Bu ülkenin en yoksul zamanlarından bugüne biz sizi sigortalıyor, güvenceye alıyoruz” deniyor. Ne kadar başarılı olmuşlardır bu zamana kadar, orası tartışılır tabi.

  Kaldı ki, bu zamana kadar Atatürk’e bu kadar çok benzeyen başka bir taklidini ben görmedim. Onlarca reklam film çekildi bu kadar özenli bir taklit görmedim, oynayanı da benzeteni de tebrik ederim.

 2. Engin Bali

  Ben reklamın kurgusunu, Erzurumlu vatandaşın konuşmasını, oyunculuğunu, diyalogları çok sevdim. Kesinlikle tüm senaryo çok güzel. Seda, endişelerine hak vermemek imkansız, Atatürk’ü sahiplenmek isteyen markalara ve reklamlarına ben de sıcak bakamıyorum, ama ben de bu reklamda çok fazla art niyet sezmedim. Sırf bunun biraz kopya kokuyor olması insanların gözünden kaçmaz zaten.
  Anadolu Sigorta’nın Atatürk tarafından kurulmuş olmasını bize hatırlatması güzel, ama yaptığı her işi bu unvanı hatırlayarak yapmasını da gerektirir bu…
  Sonuç olarak, güzel reklam, hassas nokta… Keşke Anadolu Sigorta’dan birileri de bu yazdıklarımızı okusa ve olaya bakış açılarını da burada belirtse…

 3. Ezgi Merdin

  Zaten İş Bankası ile aynı çatıda olduklarından dolayı taklit diyemeyeceğim. Köklü oluşu güçlü yanları ise bunu öne çıkarmak istemeleri çok doğal. Buna ticari bir reklam olarak değil prestij reklamı olarak bakmak gerekir.

 4. Seda Akkurt

  Aslında reklam ajansları farklı olduğu için taklit durumları olabiliyor. İşte prestij reklamı olsa da ticari algı yaratıyor, problem orada ki bence dertleri prestij değildi. Zaten kendileri geçen yıl çok sevilen reklamlarına (benim annem he doktor hem mühendis v.s) bir ters U dönüş gerçekleştirdiler, sanırım tekrar sempati kazanmak için:)

  Gerçekten benzetilmiş ama ne gerek var tartışılır, Anadolu Sigorta da dediğim gibi eski şirin reklamlarına geri döndü, bu kadar eleştri beklemiyorlardı sanırım :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>