Sosyal Ağlarda Kampanya Dediğin Böyle Olur: BunSquare


 

Çağımızın vazgeçilmezi haline gelen sosyal ağlar, şirketlerin pazarlama karması (marketing mix) içinde yavaş yavaş yerini almaya başladı. Sosyal ağlar üzerinden markalar hedef kitleleri ile daha yakın ve sıcak bir iletişime geçme imkanını elde ederken, aynı zamanda tüketicilerin memnuniyet ya da şikayetlerini anında diğer tüketicilerle paylaşabilmeleri, markaların bu mecraya daha da dikkat etmesini gerekli kılıyor.

Bun Design da yeni çağın sunduğu pazarlama yöntemlerinden faydalanarak, çok güzel bir kampanyaya imza atıyor: Bunsquare. Türkiye’nin ilk Foursquare kampanyası olarak lanse edilen aktivite, 10-13 Nisan tarihleri arasında olmak üzere 4 gün sürecek. Kampanyaya katılanlardan Bun Design şubelerini ziyaret etmeleri ve Foursquare’e check in olarak şubenin fotoğrafını Twitter’a yüklemeleri isteniyor (“#bunsquare” hashtag’i ile). Sonra tek yapmaları gereken mağazadaki mini formu doldurmak. Kampanyaya katılan ilk kişiye masa futbolu, sonraki iki kişiye duvar saati, 70 kişiye de oyun kartı hediye ediliyor.

Bunsquare ilk karşıma çıktığında, “Sosyal medya kampanyası işte böyle olur!” diye düşündüm. Sosyal medyayı fiziksel mağaza ortamları ile birleştirmeleri, kullanıcıların marka ile fiziksel temas kurmalarını sağlayacak. Mağazalardaki formları doldurmaları sayesinde de, CRM’de (Müşteri İlişkileri Yönetimi) kullanılmak üzere harika bir veritabanı oluşturulacak. Buradan anlayabiliriz ki, ileride bizi çok daha kişiselleştirilmiş kampanyalar bekliyor.

“Markalarınızı ve kampanyalarınızı sosyal medyada var ediyoruz.” sloganı ile yola çıkan sosyal medya iletişim ajansı Dekatlon Buzz, Bun Design’ın bu kampanyada birlikte çalışmak istediği ajans olmuş. Kendilerini de ayrıca tebrik etmek istiyorum.

Bir tarafta, sadece Facebook ve Twitter’da birer hayran sayfası açıp, arada sırada (ki arada sırada olması iyi, çok sık olursa spam’e dönüşüyor) marka ile ilgili reklam yapan ya da haberler yayınlayan markalar; diğer tarafta çok daha interaktif ve tüketicilerin marka ile aralarında bağ kuracağı kampanyalar gerçekleştiren markalar… Bir tarafta sosyal ağlarda spam yapmak, diğer tarafta kullanıcıların marka ile duygusal bağ kurmalarını sağlamak ve marka sadakati (brand loyalty) yaratmak…

Benzer Yazılar

2 Responses to Sosyal Ağlarda Kampanya Dediğin Böyle Olur: BunSquare
  1. Vadi Efe

    Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Kampanya tamamlandı ve blogumda bir yazı paylaşacağım birazdan. Sizin yazınızdan da ufak bir alıntı yapıyorum izninizle.

  2. [...] sayısız blog ve haber sitesi kampanyayı online olarak paylaştı. Örn. (1) (2) (3) (4) (5) Kampanyan... vadiefe.com/turkiyenin-ilk-mobil-sosyal-medya-kampanyasi-bunsquare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>