Türk Telekom Durakları


 

Dış mecralarda (özellikle büyük boy billboardlar veya giydirmelerde) reklamların etkisi ve kapsam genişliği tartışılmaz. Ancak büyük paralar ödenen ve çok kısa sürede çok fazla insanın ilgisini çektiği için risk içeren açıkhava reklamcılığı çok dikkatli yapılmalı.

Daha önce Seda’nın yazısında ikea’nın Paris metrosunu gerçek kanepeler ile giydirmesini örnek vermiş ve bu uygulamaların Türkiye’de nasıl tepkiler alacağı konusunda biraz fikir yürütmüştük. Ikea aynı uygulamayı Türkiye’de de yapmıştı.

Ancak bu yazıda yaklaşık 10 gündür her gün önünden geçtiğim Telekom duraklarından bahsetmek istedim. Türk Telekom İstanbul’un en merkezi noktalarındaki durakları (Teşvikiye, Bebek, Akmerkez, 4 Levent, Şaşkınbakkal) bir ev havasına bürünecek şekilde kanepe, masa ve fondaki giydirmelerle döşedi. Türk Telekom’un bu duraklar üzerinde ne sıklıkta kontol yaptığını bilmiyorum ancak uzun süredir bu duraklarda tüm eşyalar hasarsız biçimde kullanılır durumda. Gerçekten otobüs bekleyen insanların fosforlu yeşil bir kanepede rahat rahat oturmaları anında ilgi çekiyor ve merak uyandırıyor. Üstelik kanepenin yanındaki ufak masa ve telefon, Telekom’un asıl amacı olan “ev telefonu kullanıcılarının sayısını arttırma” ile örtüşüyor.

Türk Telekom bu öncelikli amacına iki koldan ulaşmak istiyor gibi görünüyor. Birincisi, zaten ev telefonu kullanan kitlenin bu aracı daha da fazla kullanmasını sağlamak (ki çeşitli tarifeler ve indirimler tanıtılmakta), ikincisi ise ev telefonu kullanmayan ve cep telefonu tercih eden kitlenin birer ev telefonu kullanıcı olmasını sağlamak (ki bu amaç doğrultusunda da evin rahatlığı, oturarak uzun uzun konuşabilme ön plana çıkarılmaya çalışılıyor).

Bu noktalar düşünüldüğünde Türk Telekom “ev gibisi yok” tanıtımı için iyi planlanmış ve iyi yürütülen başarılı bir outdoor uygulaması diyebiliriz.

Benzer Yazılar

5 Responses to Türk Telekom Durakları
 1. Mert Canlı

  ev ortamını açıkhavada yaratarak türk telekomun doğru mesajı verdiğine inanıyorum ben de. ancak bu uygulama ile televizyondaki reklam arasında bir bağlantı kurulmamış. birbirini destekleyici nitelikte yapılsa daha etkili olurdu sanki.

 2. Seda Akkurt

  bu arada Paris metrodaki tek bir koltuk değildi, bildiğimiz ev dekorasyonu yapılmıştı, çok daha geniş kapsamlıydı. Hem Türkiye’de sanırım yere çiviliydi IKEA koltukları :)) Tedbir alınmıştı diye hatırlıyorum. Belirtmek istedim…

  Telekom’unki de çok güzel olmuş, eline sağlık Ezgicim:)

 3. Özgür Okkalı

  IKEAyla ilgili etrynin altına bu tarz çalışmaları Türkiye’de grüne artık şaşırmadığımı söylemiş ve ben de TT örneğini vermiştim.
  http://www.marketoloji.com/2010/03/23/ikea%E2%80%99dan-cesur-kampanya/#comment-146
  Ama reklamlardaki mesajla durak giydirmelerinin neden bağlantılı olmadığını anlayamadım. belki kendim de telekom sektöründe çalışıyor olmamdan ve tüm oyuncuların iletişimlerine fazlaca aşina olmamdan olabilir ama bana “ev gibisi yok” mesajı direkt reklamları hatırlattı ve hatta reklamdaki dışsesi bile duydum sanki :)

 4. Mert Canlı

  @Özgür aslında ben de yorumumda doğru mesajı verdiğine inandığımı belirttim. benim takıldığım nokta cem yılmaz ve perinin (nil erkoçlar) oynadığı tv reklamı ile durak giydirme arasında güçlü bir bağ kurulmamış olması. durakta gördüğüm kadarıyla peri veya cem yılmaz kullanılmamış. bu iki karakter (ali karakteriyle cem yılmaz ve peri) reklamla özdeşleşmiş ve evde konuşmanın ucuz olduğunu anlatmaya çalışıyor. bir şekilde bu iki karakteri de durakta vurgulayabilselerdi daha güçlü bir bağ kurabilirlerdi diye düşünüyorum ;)

 5. Ezgi Merdin

  Cem Yılmaz’ı çok da eskitmemek lazım aslında. Mantık bu olabilir. Peri karakterini de onaylayamayacağım doğrusu, iyice kafa karışıklığına götürüp başka bir marka veya hizmetin reklamı yapılıyor gibi olmuş. Zaten Türk Telekom’un genel olarak “çok bütçemiz var, heryerde her çeşit ve her kampanyayla var olalım” stratejisi biraz karışıklığa neden oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>