Greenpeace’in Global Nestle Karşıtı Kampanyası


 

Geçtiğimiz gün e-postalarımı kontrol ederken Greenpeace’in Nestle hakkındaki e-postasıyla karşılaştım. Burada Greenpeace Nestle ile giriştiği savaşın nedenini şu şekilde anlatıyor;

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek zinciri olan Nestle’yi hepimiz biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise Nestle’nin Endonezya’daki yağmur ormanlarının yok edilmesinden sorumlu olan en büyük şirketlerden biri olduğu.
Nestle aralarında KitKat’ın da olduğu onlarca üründe kullandığı palmiye yağını Sinar Mas adındaki Endonezya’nın en büyük tedarikçisinden sağlıyor. Sinar Mas ise ürünlerini yasalara aykırı bir şekilde yağmur ormanlarında açılmış ve hala açılmaya devam eden palmiye tarlalarından elde ediyor. Özetle Nestle’nin ihtiyacı olan yüzbinlerce tonluk palmiye yağı yağmur ormanlarının yok edilmesiyle elde ediliyor.

E-posta’da Nestle CEO’suna direk olarak ulaşabileceğiniz bilgilerin olduğu link de mevcut. E-posta’da şu şekilde devam edilmiş;

Greenpeace’in geçen hafta başlayan Nestle karşıtı küresel internet eyleminin hemen ardından, şirket Sinar Mas ile olan direkt iletişimine son verdiğini açıkladı. Ama kullandığı diğer tedarikçiler de palmiye yağını bu orman katili şirketten aldığından Nestle hala orman katliamından ve evsiz kalan orangutanlardan sorumlu. Üstelik kampanya videomuzun yayınlanmasından bir kaç saat sonra YouTube’dan kaldırılmasını sağlayarak biraz da paniklemiş görünüyor.

Kampanya videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Belki de ciddi bir bilinç oluşturmak için yapılması gereken budur, ama bana video’nun görüntüleri ve konsepti çok ağır geldi. Amaçlarını sonuna kadar destekliyorum, yakın bir tarihe kadar da çok düşük miktarlarda da olsa Greenpeace’e her ay bağış yapıyordum, ama bu reklam kampanyası direk olarak Nestle’yi hedef alan çok saldırgan bir kampanya ve ben bu kadarını onaylayamadım kendi adıma.

Şu anda sorulması gereken soru Nestle’nin bu kampanya ile nasıl başa çıkacağı. Sosyal medyanın imkanlarını twitter ve facebook bookmarking ve youtube video paylaşımı ile sonuna kadar mükemmel bir şekilde kullanan Greenpeace’in bu saldırgan kampanyasından en az yara ile kurtulması için Nestle’nin sosyal medya’nın içinde yaşayan “İtibar Yönetimi”, hatta kriz yönetimi uzmanlarına ihtiyacı var. Sadece tedarikçisiyle olan ilişkilerini kopartması bile yetmeyecek ve bu kampanyaya karşı bir kampanya ile cevap vermesi gerekecektir. Daha önce bu yazıdan hatırlayabileceğiniz gibi,SouthWest Airlines Kevin Smith ile yaşadığı sorun sonucunda nasıl bir sıkıntı yaşadıysa Nestle bunun birkaç kat fazlasını yaşamaya çok yakın gibi duruyor. Artık Sosyal Medya’da İtibar Yönetimi konulu bir yazı yazmanın zamanı geldi sanırım. Sosyal Medya’yı tüketicilerin eline bırakmak bir marka için pimi çekilmiş bir bombayı yanında taşımak gibi. Nestle’nin karşı hamlelerini merakla bekliyorum.

Benzer Yazılar

2 Responses to Greenpeace’in Global Nestle Karşıtı Kampanyası
  1. Pınar

    kampanya biraz siddetliydi ve yazınızda guzel tespıtler var evet ama ben yine de bazı noktalarda sıze katılmıyorum. yagmur ormanları iklimi koruyan ve karbonu emen dev sungerler gibi. Şimdi brileri cikip daha cok para kazanmak için surdurulebilir tarim yerine yagmur ormnlarından palmiye yagi alirsa hele bu milyar dolarlık bir sirketse bence daha sert bile olunabilir. Bu arada greenpeace gecen pazartesi kampanyayi kazandi. Bu da tonun dogru oldugunu gosteriyor.

  2. Engin Bali

    Kendi adıma tonun doğru olup olmadığını şimdi bir kitkat alıp kendim deneyeceğim. Çünkü o reklamı izledikten sonra kitkat yiyemedim. Eğer artık yiyebiliyorsam bu etki geçici demektir, ama hala yiyemezsem reklamın şiddet seviyesi gereğinden fazla demektir. (kendi adıma…)
    Kitkat diyince hala ofisteki bir adamın orangutan parmaklarını ısırdığı sahnelerin gözümün önüne gelmesi çok da hoş değil. Dediğim gibi, Greenpeace’i tebrik ediyorum, kampanyanın başarıya ulaştığına dair bir email de aldım, aslında Greenpeace değil, dünya kazandı, ama bu yöntemi de kabullenmem için yeterli olamaz, öyle olursa sırf karlılık için yağmur ormanlarını önemsemeyen şirketlerden ne farkımız kalır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>