Ve Dove Erkek Pazarı’nda!


 

Gerçek Güzellik Kampanyası’ndan sonra hem reklam otoritelerinin hem kadınların (özellikle de benim:)) sadakatini kazanan Dove, aynı yaratıcılık performansıyla erkeklerin dünyasına girdi.

Dove Men+Care serisi şimdilik duş jeli ve aerosol, roll on, stickten oluşan deodorant koleksiyonuyla piyasayı hareketlendirmeye hazırlanıyor. Unilever Türkiye sitesinden anladığım kadarıyla Türkiye bu konuda henüz bir adım atmayacak gibi. Yani ülkemizde egemenlik bir süre daha Nivea, Arko, 8×4 gibi markalarda kalacak.

Yurtdışında gösterime giren Dove Men+Care reklam filmi ise Gerçek Güzellik Kampanyası’nınkileri aratmayacak derecede yaratıcı ve eğlenceli.

Dove’un global reklam ajansı Ogilvy’nin hazırladığı Dove Men+Care 2010 Super Bowl reklamı, erkeklerin doğumundan itibaren yerine getirmesi gerekenleri ve özlerini sıralıyor. Tabii reklam filmi, erkek olmanın zorluklarından da bahsediyor. Kısaca tema “serde erkeklik var”.

Film: “Hassas yüzünü gösterme, mükemmel kadını bul ve evlen, arkadaşlarınla dışarı çık ama centilmen de ol, dışarıdan gelen garip sesleri kontrol et ve asla korkma, harita kullanma-nerde olduğunu her zaman bil, yağmurda lastikleri sen değiştir çünkü sen erkeksin! Nerde rahatsan orda sensin, cildini rahatlatmanın zamanı gelmedi mi?” şeklinde hızlı ve tanıdık bir ritimle ilerliyor.

Slogan Türkçe’ye çevrildiğinde “kendi cildinle rahat ol” a dönüşüyor. Dove yeni kampanyasında erkeklerin en sevdiği şey rahatlığa gönderme yapmış.

Dove’un en önemli iddiası nem, erkek ürünlerinde de ön planda. İşte rakiplerden ayrılacakları yer tam burası. Erkeklere has performans ve bakım mesajlarını da ihmal etmeyen Dove Men+Care serisi, web sitesinde -cildinizi kurutmaz- konusuna bolca değinmiş.

Bence kampanyada tek bir sorun var; nem, Dove’un marka kimlik amacı olsa bile tüm erkeksi noktaları soft bir hale getirebilir, rakipleri eleyecekleri nokta buradan geçse dahi bu değişmez. Kaç erkek nemden anlar ki?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>