Posts by: Engin Bali

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2008 yılında mezun oldum. 2009 yılında Berlin’de Facebook’a oyunlar (Brain Buddies, Bubble Island, Monster World) yapan “wooga GmbH” isimli sosyal oyun şirketinde Uluslararası Pazarlama Yönetici Yardımcısı olarak çalıştım. Sonra Budapeşte’de “Carussel Group” isimli Digital Pazarlama ve CRM Danışmanlığı şirketinde Proje Yöneticisi olarak çalışmaya başladım. Şubat 2010′dan bu yana bu şirkette çalışıyorum.

Alışveriş ve İkna Ortamlarında Akıllı Davranma 2 – Door in the Face


 

Ready to build innovative IoT solutions that rethink the FUTURE? WE CAN. Our goal is 1000 times BTC
Founded at Harvard University,Atrl is an IoT-based,contactless identification system that empowers retailers to identify and better serve their customers .Blockchain wallet,Atrl is FUTURE!!!
Joinhttps://t.me/atrltoken
Bitcoins,ビットコイン,暗号通貨,litecoin,bitcoin,BTC,比特币,區塊鏈,比特幣,莱特币,以太币,huobi,binance,coinbase,Bithumb,Bitfinex,ethereum,btc,arcblock,atrlcoin,bitcoin blockchain wallet,blockchain fees ,blockchain ledger,blockchain,finance,blockchain apps,how to buy bitcoins blockchain,cryptocurrency blockchain,blockchain implementation,define blockchain,ether blockchain,blockchain,nucleus,blockchain,wallet,what is blockchain,internet money,ブロックチェーン,블록 체인,비트 코인,atrltoken,blockchain info,blockchain technology,bitcoin usd blockchain,bitcoin or blockchain,startups on blockchain,Crowdfunding,IoT patented technology,ION,Nucleus’s proprietary IoT sensor,ORBIT,Blockchain information exchange,NEURON,Deep Learning Campaign platform,nCash,Utility Token,Blockchain Technology,Neural Networks,Initial Coin Offering,Loyalty points,blockchain explained,blockchain stock,blockchain wallet,blockchain,technology,blockchain bitcoin,blockchain bitcoin wallet,blockchain basics,blockchain book,blockchain bitcoin cash,blockchain buy bitcoin,blockchain banking,blockchain bootcamp,blockchain berkeley,blockchain bubble,blockchain capital,blockchain,developer jobs,blockchain d h,blockchain вход,blockchain etf,blockchain expo,blockchain education,blockchain ethereum,blockchain graphic,blockchain global limited,blockchain gambling,blockchain global merger,blockchain healthcare,blockchain hash,blockchain wallet,what is blockchain,blockchain info,blockchain technology,what is blockchain technology,blockchain explained,blockchain for dummies,ethereum blockchain,how does blockchain work,blockchain bitcoin wallet,bitcoin wallet blockchain,blockchain technologies,blockchain login,blockchain wiki,bitcoin blockchain,blockchain bitcoin,blockchain supply chain,bitcoin price,비트코인 탄생의 비밀,btc change ,Немного монет,блок цепи,Bloc de chaîne,BLOK),De bits de pièces de monnaie,litecoin ltc,omisego omg,aragon ant,augur rep,bat,civic cvc,dash,decred drc,district0x dnt,eos,etherclassic etc,funfair,gnosis gno,golem gnt,salt,DIGITAL CURRENCY,BCC,以太坊,莱特币,以太经典,量子链,Poloniex,Bittrex,Poloniex(BTC),Bittrex(BTC),OKCoin国际,OKEX,Bitstamp,Coinbase,Bitfinex,Liqui,Bithumb,Coincheck,BitFlyer,BtcBox,火币网(BTC),币安,币安(BTC),Gate.io,Gate.igOne(BTC),ZBZB(BTC),exxexx(BTC)
Artl

Olla Condoms Size Arkadaşlık Teklifi Gönderdi


 

Bir gün Facebook’unuzu açtığınızda sizin isminiz + Jr. (Örnek: Engin Bali Jr.) isimli bir bebeğin size arkadaşlık teklifinde bulunduğunu görseniz ne hissedersiniz? Olla Condoms’un Brezilya’da yaptığı bu kampanyanın videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Facebook kullanımı yapılan yüzlerce fake hesap aracılığıyla olmuş. Fikir çok güzel ama bu sahte hesapların Facebook’ta yaratılmış olması kampanyayı riske atıyor. Masrafı gayet düşük olan bu kampanyada en fazla ihtiyaç duyulan şey insan gücü ve bu gerilla kampanya birçok bloga konu olmayı başararak viralliğini arttırmış. Buna rağmen, yapılan facebook hesapları maalesef yalnızca arkadaşlık teklifi için değerli, şu haliyle kampanyanın başarısına ilerleyen aşamalarda katkıda bulunması pek mümkün değil. Halbuki biraz daha üzerinde düşünülse bu aşama da çok daha yaratıcı hale getirilebilirmiş. Yine de beğendim…

Zynga Gözünü Türk Kullanıcılara Dikti!


 

Facebook’un bu kadar hızla büyümesinden en fazla faydalanmış şirket olan Zynga oyunlarını Türkçe’ye çevirmenin yanısıra Türk kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek adına Peak Games isimli oyun şirketinde Topluluk Direktörü olarak çalışan Özgür Bayraktar’ı Dublin ofisine transfer etti.

Bu işe alım ile birlikte sosyal medya araçlarını daha etkin ve düzenli bir şekilde kullanmayı hedefleyen Zynga’nın resmi blogu, forumu, YouTube kanalı, Twitter sayfası ve Türkçe olarak oynanabilen her oyun için Facebook sayfası şu anda aktif. Twitter sayfasında ünlüler ile çalışan ve çeşitli kampanyalar ile viral olarak yayılmayı hedefleyen Zynga çok kısa süre içerisinde 5-6 haneli takipçi sayısına ulaşacak gibi görünüyor.

Socialbakers istatistiklerine göre Facebook’taki en büyük 5. topluluğa sahip olan Türkiye’deki kullanıcılar için bugüne kadar bir Topluluk Uzmanı işe almayan ve bu markete fazla önem vermeyen Zynga için ne değişti peki? Kişisel düşüncem cevabın hızla büyüyen Türk ekonomisi olduğu yönünde. Sosyal oyun şirketleri genelde Batı Avrupa ülkelerine daha fazla önem verir çünkü o ülkelerden engage olan oyuncular daha karlıdır, mikro ödeme yaparak daha fazla sanal ürün satın alırlar. Özellikle 2011’de Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olmasıyla Zynga’nın Türk kullanıcılardan elde etmeyi hedeflediği geliri artırdığını tahmin ediyorum.

That calls for a Carlsberg


 

Sıradan bir gün, kız arkadaşınız ile sinemaya gitmeye karar verdiniz ve bir film için biletinizi aldınız. Patlamış mısırlarınızla birlikte salona girdiğinizde salonda 148 tane iriyarı motorcu ve ortalarında 2 tane boş koltuk görürseniz ne yaparsınız?

Carlsberg’in bu viral videosundan bir arkadaşım “peki sen ne yapardın?” diye sorduğunda haberdar oldum. İzledikten sonra aynı soruyu kendime de sordum. Demek ki yayılması kolay ve güzel bir çalışma. Olayın absürd olması ve kendinizi o kişilerin yerine koymanız viraliteyi artırıcı faktörler gibi görünüyor.

Google Analytics’te İki Önemli Yenilik


 

Google Analytics’i sıklıkla ve ileri seviyede kullananlar için önem taşıyan iki yenilik geçtiğimiz günlerde Google tarafından duyuruldu. Bunlardan ilki ziyaretlerin sayılması ile ilgili değişiklik ve diğeri ise dönüşümleri daha detaylı bir şekilde inceleyebilmeye imkan tanıyan çok kanallı dönüşüm hunisi verileri…

Oturum güncellemesi değişiklikten önce

  • Bir tekil kullanıcının sayfa gösterimleri arasında 30 dk geçtiğinde,
  • Gün sonunda,
  • Bir kullanıcı tarayıcısını kapattığında,

yapılıyordu. Değişiklikten sonra ise oturum aşağıdaki durumlarda sonlandırılacak;

  • Bir tekil kullanıcının sayfa gösterimleri arasında 30 dk geçtiğinde,
  • Gün sonunda,
  • Kullanıcının trafik kaynağı bilgileri değiştiğinde – utm_source, utm_medium, utm_term, utm_content, utm_id, utm_campaign, ve gclid.

Bu değişikliğin ziyaret sayılarında %1’in altında bir artışa neden olabileceği Google tarafından belirtilmiş.

İkinci yenilikle Google Analytics kullanıcıların arama kalıplarını öğrenmek açısından çok değerli olan dönüşüm hunisi verilerinin öncesini de öğrenebilmemizi sağlıyor. Çok kanallı dönüşüm hunisi raporları sayesinde bir kullanıcının bir websitesinde dönüşüm gerçekleştirene kadar olan etkileşimlerini görebilmek mümkün. Örneğin: bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan bir kullanıcı dönüşüm gerçekleştirmiş sayılır. Websiteleri için dönüşümü gerçekleştiren kişinin siteye ne yolla – doğrudan, yönlendiren siteler, reklam kampanyaları, arama motorları- ulaştıkları yani “trafik kaynağı” hayati önem taşımaktadır. Özellikle e-ticaret şirketlerinin pazarlama planlarında bu bilgiler büyük öneme sahiptir.

Peki çok kanallı dönüşüm hunisi neden önemli? Çünkü yukarıdaki paragrafta görülen trafik kaynağı, dönüşümü gerçekleştiren kişinin websitesi ile önceden olan etkileşimlerine yer vermez. Halbuki kullanıcıların birçoğu bu siteye önceden farklı trafik kaynakları ile ulaşmış olabilir ve bunu gözardı etmek bu bilgilere dayanarak plan yapan şirketler için yanıltıcı olabilir. Çok kanallı dönüşüm hunisi de aynı tarayıcı ve bilgisayardan son 30 günde gerçekleşen etkileşimleri çerezler ile kaydederek dönüşümle sonlanan bir etkileşim dizisi yaratır. Örneğin, bir kullanıcı google’daki reklamınıza tıklar ve sonra doğrudan ziyaretçi olarak geri dönerek dönüşüm gerçekleştirirse Google Analytics’te doğrudan trafik “son etkileşim dönüşümü”, organik ziyaret ise “desteklenen dönüşüm” olarak gösterilecektir.

Daha fazla bilgi için resmi Google Analytics blogu ziyaret edilebilir.

Ask.com’un Google Arama Ağı Reklamları


 

Google’da “panasonic klima” kelimesiyle arama yaparken Ask.com reklamını görünce bunu mutlaka Marketoloji’de paylaşmalıyım diye düşündüm! Konu açılmışken RealTimeStats.com’un global arama motoru pazar paylarına da göz gezdirdim. Google 84% ile açık ara önde bulunuyor.

Tabi ki Google reklamlarını rakipleri ya da takipçileri de kullanmalı, ama bir arama motorunun başka bir arama motoru üzerinde reklam kullanması bir bakıma doğru değil. Google’a gelip arama yapan bir kişi ask.com’un 7. sırada bulunan reklamına tıklayarak bu sefer de ask.com’un arama sonuçlarına yönlendirilmek ister mi bilemiyorum. Eğer aradığı sonucu Google’da yaptığı aramada bulamamışsa ve bunu Ask.com’da bulmayı umuyorsa o başka…

Facebook’un Yeni Tasarımı


 

Facebook tasarımında her gün bir yenilik görmeye alıştık. Dün Facebook’umu açtığımda önemli bir değişiklik ile karşılaştım. Facebook, haber kaynağı sayfasının sağ kısmını da bir nevi haber kaynağı olarak kullanmaya başladı, daha çok Twitter ve Friendfeed’den aşina olduğumuz haliyle ama… Yorumlar, postlar, arkadaşlıklar, paylaşılan tweet’ler sürekli burada akıyor. Ortadaki ana haber kaynağı ise biraz daha rahatlamış sanki bu şekilde. Başka değişiklikler de göze çarpıyor ama bence en önemlisi bu. Bu değişiklik ile birlikte ana sayfadaki dinamizm korunmaya çalışılmış sanki.

Bu yazıya göz attığınızda “ne diyor bu adam” diyebilirsiniz çünkü Facebook bu değişikliği test etme aşamasında. Bu nedenle yalnızca kullanıcıların belli bir kısmı yeni tasarımlı Facebook’u kullanıyor. Yeni tasarımı görmeyenler yukarıdaki, ekranımdan aldığım screenshot’a bakarak neyden bahsettiğimi anlayabilir. Websitelerini, oyunları, newsletter’leri vs. optimize etmek amacıyla yapılan bu testlere Facebook en sıklıkla başvuran sitelerden bir tanesi diyebiliriz. Peki bu testler nasıl adlandırılıyor? (Facebook sayfamızda yaptığımız anket sonucunda takipçilerimizin bizden daha fazla pazarlama terimi açıklamamamızı istediğini farkettiğimiz için yazıya bu şekilde devam edeceğim :) )

Bu testlerden bahsetmek için Google Websitesi Optimize Edici’den bahsedeceğim. Google Websitesi Optimize Edici, websitesi yöneticilerinin sıklıkla başvurduğu bir optimize etme aracıdır. GWOE ile İki tür test yapılabilir; A/B Testi ve Birden Fazla Varyasyon Testi.

A/B Testi Google‘da şu şekilde açıklanmış; A/B denemesi bir sayfanın tamamen farklı iki (veya daha fazla!) sürümünün performansını test etmenize imkan tanır. İlk test sayfanızla — içeriğini test etmek istediğiniz sayfayla — işe başlayın ve sonra bu sayfanın alternatif sürümlerini oluşturun. Alternatif sayfalarınızda ne seçtiğinize bağlı olarak bir sayfanın içeriğini, görünüm ve izlenimini veya alternatif sayfalarınızın düzenini değiştirebilirsiniz. Kullanıcıların hangisine daha iyi yanıt verdiğini görmek için orijinal sayfanız ve alternatif sürümlerinize gelen trafiği değiştireceğiz. Facebook’tan bir örnek vermek gerekirse Mert’in 10 Şubat 2010’da yazdığı bu yazıya göz atmanızı öneririm. Arama kutusunun ortaya taşınması sayfa gösterimlerini, logout düğmesinin iki tıklama uzağa taşınması da sitede kalma süresini artırıcı denemeler. Facebook bu değişikliklerin sonuçlarını A/B testleriyle ölçerek tasarımdaki değişikliklere gidiyor.

Birden Fazla Varyasyon Testi ise optimizasyon için kullanılan diğer bir yöntemdir. Google bu test yöntemini şu şekilde açıklamaktadır; “Web Sitesi Optimize Edici farklı sayfalarda görünen varyasyonlarla deneme yapar. Örneğin üç sayfaya yayılmış bir çıkış işlemi için en iyi kombinasyonu aradığınızda bu kullanışlıdır. Web Sitesi Optimize Edici her sayfa için tüm varyasyonları kullanarak kombinasyonlar oluşturur ve deneme raporlarınızda en iyi dönüşüm kombinasyonunu listeler.”

Bakalım bu yeni cesur değişiklik istenen sonuçları vererek herkes için geçerli olacak mı…

Next Page » Scroll to top