Posts by: Serkan Ünal

69’u Çok Seveceksiniz!


 

Nasıl ki başlığın ilgi çekiciliğine kapılıp şu an bu yazıyı okuyorsunuz, Atlasjet ve reklam ajansları MARKA da ilanlarında bu başlığı kullanmışlar, okuyucunun ilgisini çekmek için. İlan aşağıdaki gibi:

Daha önce de Atlasjet’in Henüz İkinciyiz! Niye Bizimle Uçasınız Ki?, Biz İkinciyiz! Ama Bizimki 77 Santim, Afedersiniz, Bizimki Yine 77 Santim Oldu., Bacaklarınızı Çok Seviyoruz. gibi bu ilana benzer, ilgi çekici ve iddialı ilanları oldu.

Kendilerine “Meydan okuyan markaların çalışmayı en çok arzu ettikleri reklam ajansı olmak.” hedefini koyan MARKA reklam ajansının diğer müşterileriyle olan işleri de en az bunlar kadar ilgi çekici ve akılda kalıcı. Ancak ben yine de bu Atlasjet ilanlarının bazılarının (siz hangileri olduğunu tahmin etmişsinizdir:)) her ne kadar yaratıcı ve akılda kalıcı olsa da biraz sınırı aşan başlıklı ilanlar olduklarını düşünüyorum.

Vivident’in Postacı Reklamı


 

Ne zamandır yazmak istiyordum, Vivident’in postacı ve çapkınlığının konu olduğu yeni reklamını :)

Perfetti hem globalde hem de Türkiye’de yerel prodüksiyon olarak güzel reklamlar yapıyor vesselam. Reklamlarında güzel bir müzik eşliğinde hep bir hikaye olduğundan reklamları her seferinde ilk kez görüyormuş gibi izleniyor. Hemen hemen her reklamının sonunda da yüzünüzde bir gülümseme kalıyor :) (Ya da en azından bende kalıyor). İşte son zamanlarda sıkça gördüğümüz aşağıdaki reklamları da buna bir örnek.

Yalnız bu reklamda bir şey dikkatinizi çekti mi? Reklamın sonuna doğru aldatıldığını anlayan hanımefendimiz beyefendiye okkalı bir tokat atıyor. Bu da yetmezmiş gibi kafasında bir de tabak kırıyor. :) Önceki yıllarda buna benzer bir sahnenin yer aldığı Regal reklamı RTÜK tarafından şiddet içerdiği nedeniyle yayından kaldırılmıştı. Şahsi fikrim, Vivident ceza yemeyi göze alarak bu reklamı yayınlıyor.. Eee, işin sonunda bir de “yasaklanan” reklamın getireceği PR da var :)

Gel Vatandaş, Promosyona Gel!


 

Pazarlamanın 4P’sinin önemli bir P’sidir “Promotion (Tutundurma)”. Hatta pazarlamacıların ve ajansların günlerinin çoğu reklam, tanıtım, halkla ilişkiler gibi “Promotion” konularıyla uğraşarak geçer. Ama bunların en satışa yönelik olanı sanırım “Satış Promosyonlarıdır”. Fiyat indirimi, bir alana aynısının diğeri şu kadar indirimli, bunu alana bu hediye, vb. gibi bir çok satış promosyonu mekanizması bulunmaktadır.

Aşağıdaki resim Unilever’in Türkiye’de jenerik marka olmuş olan Sana markasının bir satış promosyonuyla ilgili. Promosyon mekanizmasına göre “6 tane Sana Tereyağı Tadında alana bir tava hediye”. Promosyonun tüketici tarafından daha bir dikkat çekmesi için promosyona özel paketleme de yapılmış. Bu özel paket 5,95 TL.Margarinlerle çok bir alakam yok ama açıkçası bu fiyat bana bayağı bir düşük geldi :). 5,95’e hem 6 tane margarin alacağım hem de büyükçe bir tava da hediye olacak. Firma Unilever olduğu için de verilen tava öyle dandik bir tava da değildir. Margarin pazarının uzun bir süredir daraldığı hakkında bir kaç yazı okumuştum. Bu gördüğüm promosyonla olayın cidiyetini daha bir somut anlamış oldum.

Not: Bu arada bu promosyon sadece tava hediye eden bir promosyon da değilmiş. Çünkü margarinin tek paket fiyatına baktım 1,19 TL. Yani bu özel paketle 6 alıp 5 ödeniyor. Bu da size cabası olsun :)

Internet Bankacılığının "Prezervatifi"


 

İnternet bankacılığında 2010’dan itibaren tek kullanımlık şifre dönemi başladı ve kullanıcılar her seferinde yenilenen şifrelerle hesaplarına girebiliyorlar. Amaç ise internet bankacılığını daha güvenli hale getirmek. Bankalar da bunun için tek kullanımlık şifre üreten aletler ürettirip müşterilerine sunuyorlar.

Üstteki ilanı bir Marketing Türkiye dergisinde görmüştüm. İlanda “YapıKredi’nin Akıllı Anahtarı” bir “prezervatif”miş gibi kullanılmış ve hemen üstüne “İnternet bankacılığında korunmanın en kolay yolu!” lafı iliştirilmiş. Belki daha önce başka bir ürün ilanlarda ya da reklamlarda bir prezervatif gibi kullanılmış olabilir ama ben ilk defa rastladım ve ne yalan söyleyeyim çok beğendim. :) Çünkü hem yaratıcı hem de ilgi çekici olmuş.

Ürün “tek kullanımlık şifreler üretip internet bankacılığında korunma” sağlıyor. Prezervatif de “tek kullanımlık bir koruma” sağlamıyor mu? Yani aslında ürün “internet bankacılığının prezervatifi” değil mi? :) Zaten yaratıcılık da bunu düşünüp ilan tasarımına dökmede.

Calgonit "İntihar" mı Ediyor?


 

Artık açık açık, sesli bir şekilde söylemeye de başladılar: “Finish, Calgonit markasının yeni adı.”

Ne yalan söyleyeyim ilk duyduğumda pek inanamamıştım buna. Calgonit gibi Türkiye bulaşık makinesi deterjanı pazarında jenerik marka durumunda olan bir marka neden böyle bir şey yapar ki? Markayı buralara kadar getirmek için yapılan yatırımlar, harcanan emek çöpe mi gitti şimdi? :)


Firmalar çeşitli nedenlerden dolayı marka adı değişikliği (rebranding) yaparlar. Acaba Reckitt Benckiser’in nedeni neydi? Calgonit markası başka bir firmaya falan mı satılmıştı? Hayır.. Marka son zamanlarda yüz kızartıcı ya da hatalı bir şeyler mi yapmıştı ki değiştirilmek istensin? Hayır.. Firma ürünü yeniden mi konumlandırıyor (repositioning) acaba? Zannetmiyorum..

Üşenmedim ve konuyla ilgili olarak Reckitt Benckiser Türkiye’ye e-posta yolladım. Gelen cevap aynen şu şekilde: “2009 yılına kadar Reckitt Benckiser’in bulaşık makinesi deterjanı markası dünyada farklı isimlerle satılmaktaydı. Reckitt Benckiser genel stratejisi olarak, tüm dünyada tek bir standart ve tek bir bulaşık makinesi deterjanı markası yaratmak amacı ile tüm ülkelerdeki bulaşık deterjanı markalarımız, global marka ismi olarak seçilen “Finish” markası altında birleştirildi.”

Marketing Türkiye 1 Şubat sayısında Ali Saydam bu konuyla ilgili olarak “Türkiye’de pazar lideri bir markanın adını değiştiriyorsa ‘Vardır elbet bir bildiği’ demek işin en akıllıcası olur.” demiş. Bu yoruma katılıyor, Reckitt Benckiser’e bu cesur adımlarında başarılar diliyorum. :)

 Scroll to top