Posts by: Feyza Aykaz

T-Shirt diyip geçmeyin!


 

Günümüzde teknolojiyle iç içe olabilmek için birçok yeni yaratıcı fikir varken, buna bir yenisi daha eklendi. Tshirt OS. Diğerlerinden çok farklı olan, CuteCircuit ve Ballantine’s firmalarının iş birliği ile geliştirilen ”T-Shirt OS” giyilebilir, programlanabilir ve yıkanabilir özellikleriyle karşımıza çıktı.Aslında buna T-Shirt yerine, T-Shirt görünümlü bilgisayar desek daha uygun olabilir. Çünkü, içinde bulundurduğu LED ekranı sayesinde,internete ve sosyal ağlara girebilen, fotoğraf çekmekten tutun da müzik dinlemeye kadar birçok uygulamaya imkan veren tShirt OS bunları kaydedebilen özelliklere de sahip.

Şimdilik sadece fikir aşamasında olmasına rağmen, piyasaya çıktığında fiyatını görünce fikir değiştiren olmazsa çok ilgi göreceğe benziyor.

Hoşçakal Hotmail, Merhaba Outlook!


 

Microsoft kurumsallaşmaya ve teknoloji dünyasına yeni bir boyut getirdi. ‘Outlook e-mail’  arayüzü, tasarımı ve sunduğu yeni özelliklerle rakiplerine karşı pazar payını arttırmaya çalışırken, Hotmail.com’a da veda etti. Outlook.com ‘un içeriğinden bahsetmeden önce Hotmail’in tarihçesi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Hotmail, e-posta sağlayıcısı olarak Sabeer Bhatia ve Jack Smith tarafından kuruldu ve Microsoft tarafından yaklaşık 400 milyon dolara satın alındıktan sonra kullanıcılarına 1996 yılında ücretsiz e-posta hizmeti olarak sunuldu. İsminin, günümüzde internet tabanlı veri paylaşımında kullanılan HTML (Hyper Text Markup Language) harflerini çağrıştırdığı için seçildiği söylenir. Kolay kullanımı ve 36 dil seçeneğiyle milyonlarca kullanıcısı olan MSN Hotmail, geçtiğimiz günlerde yerini sosyal ağlarla entegre olabilen, şık tasarımıyla sohbet ve görüntülü arama gerçekleştirebileceğimiz Outlook.com’a bıraktı.

Outlook.com nasıl kullanılabilir?
Öncelikle eski Hotmail adresimizle giriş yapabiliyoruz. Outlook.com adresinden siteyi açtığımızda şık tasarımı dikkatimizi çekiyor. Sağ üst köşede mesajlaşma, ayarlar ve yönetici paneli bulunurken, sol tarafında yine “Gelen Kutusu”, “Gereksiz”, “Taslaklar” gibi menüler yer alıyor. Ayrıca Gmail ya da Yahoo gibi farklı e-posta adresleri için de Outlook önizlemesini kullanmaya izin veriyor.

Yeni Outlook rağbet göreceğe benziyor. Yeni Outlook adresinizi hemen almanızı tavsiye ediyorum :)

Unutulmayan Reklamlar Dizisi 2: Apple 1984 Reklamı


 

Bu yazımda sizlere geçmişte çok etki bırakan bir reklamdan bahsetmek istiyorum..

Apple’in  ilk Macintosh kişisel bilgisayarını tanıtmak için ünlü yönetmen Ridley Scott’a yaptırdığı 1984 reklamı, televizyon reklamları tarihinin en temel taşlarından biri olarak görülmektedir. 1984 yılında Steve Jobs ve arkadaşları, IBM ‘in bilgisayar pazarındaki üstünlüğünü bitirmek için daha işlevsel  ve görsel dikkati uyandıran kişisel bilgisayar piyasaya sürmek için hazırlanıyorlardı. Bunun için tanıtım yapmaya ihtiyaç duydular. Önlerine George Orwell’in 1984 adlı kitabıyla bağlantı kurma teklifi geldi.Kitapta küçük kardeş Apple, büyük kardeş IBM’in yerini alıyordu.

1984 yılında mali sıkıntılardan dolayı sadece Amerikan Futbol maçı SuperBowl’da yayınlanabilen reklam, izleyenler üzerinde büyük etki bıraktı. Sosyal medyanın yaygın olmadığı o dönemlerde dahi bu reklamdan gazete ve televizyonlarda uzun süre bahsedildi.

Reklamın en sonunda ise ” On January 24th, Apple computer will introduce the Macintosh and you’ll see why 1984 won’t be like 1984″ sözü ilk Macintosh’un devrim yaratacağını, Apple’ın bilgisayar piyasasına yeni bir boyut getireceğini gösteriyordu.

Bugün Apple dünyanın en değerli teknoloji şirketi.Apple’i değerli yapan farklı düşünme ve çalışma potansiyelinin onun temellerinden geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Unutulmayan Reklamlar Dizisi 1: Arçelik


 

İletişim ve teknolojinin imkanlarını kullanarak satışları arttırmayı hedef alan reklamların, ülkemizde izlenmeye başladığı 80’li yılların sonlarından beri şirketler farklı reklamlarla kendilerini güncellemeye devam ediyorlar.

Tüm bu reklamlar içinde ise, unutulmayan , izlemekten zevk aldığımız bazı reklamlar vardır. Ben ÇELİK “Arçelik” ya sen kimsin reklam filmi ise, bana göre reklam dünyasında bu kategoriye koyabileceklerimizden birisi. Yayınlandığı dönemde reklamların popüler karakteri olan ÇELİK, teknoloji, inovasyon ve fonksiyonelliği en doğru şekilde temsil ediyor.Bu reklamla cirolarını arttıran Arçelik’in Çelik’i 2012 yılının başında tasarım, estetik, stil ve zarafet sembolü Çeliknaz ile birlikte dünya evine girerek Arçelik’in reklamlarına farklı bir boyut getirdi. Çelik, Çeliknazla birlikte “yeniliği aşkla tasarlar” sloganıyla birçok reklam filminde rol almaya devam ediyor.

Çelik’in ilk reklam filmi

Çelik ve Çeliknaz

 Scroll to top