Posts by: Cem Berk Aydın

İstanbul Erkek Lisesi mezunu. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi. Aralarında icinigoster.com, ramazanpidesi.com, Sınav Bitmez gibi viral kampanyaların/videoların da bulunduğu bir süreç sonucunda Samsung Mobilers 2010 galibi olarak, Global Mobilers toplantısında Aralık 2010′da Türkiye’yi temsilen bulundu. Colgate Palmolive pazarlama departmanında staj yaptı. Vodafone Pazarlama Departmanı’nda stajına devam etmektedir.

Google Trends: YouTube Aramalarıyla Türkiye’de Telekomünikasyon [ANALİZ]


 

Canon Lens Mug

Türkiye’de telekomünikasyon akla gelebilecek her mecrada sürekli ve yoğun iletişim, farklı iletişim kırılımları ve güçlü rekabet demek. Mecralar arası geçişkenlik ve ölçümleme ihtiyacı yüksek.

Google Trends verisine YouTube aramaları eklenmesi vesilesiyle Türkiye’de popüler rock müziği inceledikten sonra, benzer bir analizi telekomünikasyon özelinde gerçekleştirmenin yerinde olacağını düşündüm.cup sale online

Google Trends YouTube arama verilerinin kritik bir konumlanması var: Geleneksel mecralarda büyük bütçelerle gerçekleşen çizgiüstü iletişimin müşteride bıraktığı izin proaktif yansımalarını ölçümlüyor, etkileri ve eğilimleri belirginleştiriyor. Google Trends YouTube arama verisi, müşterinin diğer mecralarda maruz kaldığı iletişim sonrası kendi iradesiyle bilgi ve içeriğe ulaşmak istemesi demek.

Google’ın arama verisinden yola çıkarak hazırladığı Dünya Grip Haritası benzer analizlerin nerelere gidebileceği başlığında güzel bir örnek. Geleneksel ”Moment of Truth” döngüsünde Google’ın ”Zero Moment of Truth” yaklaşımıysa, satın almaya giden yolda Google verisinin fısıldadıklarını güzelce özetliyor.

Analizi 3 mobil operatörle 2011, 2012 ve 2013 kırılımlarında inceleyebilir, görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz.

2011

- Vodafone’un Şubat ve Mayıs’ta, Avea’nın Nisan ve Temmuz’daki ani ve güçlü çıkışları sonrasında Turkcell, yılı bir adım önde kapatıyor.

- Vodafone’un Şubat’taki marjinal çıkışı Uçan Adam Sabri ve Katla Kazan kampanya iletişimine denk geliyor. İçeriğin dijitaldeki ”ağızdan ağıza” etkisinin TV’de yer buluşundan sonra dijitale katlanarak geri yansıdığını görüyoruz. Kesinlikle önemli bir iş.

- Yine Vodafone’un Mayıs’taki güçlü etkisini gençlik alt markası FreeZone lansmanıyla açıklamak mümkün. Şubat’taki etkiye oranla daha az şiddetli olsa da arama hacmi yaklaşık 3 ay boyunca ortalamanın üzerinde seyrediyor.

- Avea’nın Nisan’daki yükselişi, Turkcell ve Vodafone’un ”Anayasa” atışmasına cevaben yayınladığı filmle açıklanıyor. Avea, sular durulduktan sonra dikkat çekmeyi başarıyor.

- Avea’nın Temmuz’daki etkisi daha somut. Haziran boyunca Ata Demirer’in gelişini müjdeleyen film, #geyikhaklibeyler hashtag’iyle Avea’nın güçlü ve rekabetçi numara taşıma teklif filmi ve Ata Demirer’in Fatih Terim tiplemesini hatırlatan 2. numara taşıma teklif filmini izliyoruz. Temmuz’da Fasülye’yle yeni ve güçlü bir teklifin daha iletişimi yapılıyor. Haziran ve Temmuz’daki iletişimin kümülatif etkisiyle Avea, yıl boyunca 2. yükselişini gerçekleştiriyor.

- Yaz sonuna dek yılı sakin geçiren Turkcell’de Mayıs ayında başlayan Öztürkcell iletişiminin Ağustos’ta yayınlanan Öztürkcell Fatura Kontrol‘le gözle görülür bir kıpırdanma yarattığını söylemek mümkün.

- Turkcell yılın en büyük yükselişini Kasım’da Hayat Paylaşınca Güzel relansmanıyla yaşıyor.

2012

- 2012, Avea ve Vodafone hacimlerinin başabaş seyrettiği, Turkcell arama hacminin bir adım önde seyrettiği bir yıl.

- Turkcell, yılın en hareketlisi. Şubat’ta Öztürkcell – Zorunda Mıyım filminin somut etkisini görüyoruz. Yine dijitalde viralite kazanmış içeriğin TV’ye yansıdığında dijitale daha güçlü döndüğünün güzel bir kanıtı.

- Turkcell’in Nisan ve Mayıs’taki yükselişiyse, süregelen Öztürkcell iletişimine denk geliyor. Turkcell’in kendi iletişimine esprili bir üslupla yaklaştığı Öztürkcell – Baba ve Kızı ve bir başka internet fenomeni Halil Sezai’yi içeriğe dahil ettiği film kıpırdanmanın sebebi.

- Turkcell’in Eylül’de ”Akıllı Telefon Hareketi”yle hareketlendiğini görüyoruz.

- Vodafone’un Uçan Adam Sabri filmi ve Katla Kazan iletişimiyle yarattığı marjinal etkiye benzer bir etkiyi Turkcell, Aralık 2012’de Gangnam Style’ın başdöndürücü viral gücünü arkasına alan Turkcell Style‘la yakalıyor.

- Avea tarafında Şubat ve Mart’ta belirgin, Temmuz ve Ekim’de daha az belirgin yükselişler var.

- Şubat’taki yükseliş ”Avea Çalışıyor”, ”Avea Bayileri Tertemiz” ve ”Avea Çağrı Merkezi” filmleriyle Avea’nın kurumsal iletişimi önceliklendirdiği dönem.

- Mart ayında Okan Bayülgen’in gelişiyle Avea’nın gözle görülür bir yükseliş yaşadığını söylemek mümkün.

- Avea’nın KFC’yle gerçekleştirdiği sadakat kampanyası, Temmuz’daki kıpırdanmanın açıklaması.

- Ekim ayındaki kıpırdanmaysa, Avea’nın Akıllı Telefon Avea’dan Alınır iletişimiyle açıklanıyor.

- Vodafone’un Mart ayında başlayan ve Nisan sonuna dek süren tutarlı artışı, FreeZone gençlik alt markasının etkileşimi ve etkisi yüksek Liselerarası Müzik Yarışması‘nın mahareti.

- Vodafone, Temmuz’daki ”Her Şeyin Bir Kolayı Var” relansmanıyla belirgin ve ani bir çıkış yakalıyor.

- ”En Çok Tavsiye Edilen Operatör” iletişimi, Aralık ayında en belirgin yükselişlerden birine sebep oluyor.

2013

- Nisan sonuna dek 2013, 2011 ve 2012’ye göre daha dalgalı.

- Turkcell’in Şubat’taki ani çıkışı prodüksiyonu dillere destan Turkcellioğulları filmleriyle açıklanıyor.

- Süregelen Turkcellioğulları iletişimi ve ”Sınırsız Facebook ve Twitter Paketi” etkisiyle Mart ayında ikinci bir hareketlenme görüyoruz.

- Nisan’daki son hareketlenme, Turkcell’in internet bağlantı hızını vurguladığı Turbo 3G iletişimi.

- Vodafone’un Mart ayında başlayan Değerli Müşteriler alt markası Red iletişimi, hareketlenme yaratıyor.

- Vodafone’da Mart ve Nisan boyunca 2012’ye benzer ve 2012’den daha güçlü şekilde Liselerarası Müzik Yarışması’nın etkisini görüyoruz.

- Avea’nın Nisan’a dek düşüş gösteren grafiği ”Konuşma + Data” teklifini vurgulayan ”İkilemde Kalma” ve Barcelona futbol takımının Türkiye’deki güçlü algısına 23 Nisan vesilesiyle zarifçe dokunan filmle ciddi bir yükseliş gösteriyor.

- Mayıs’taki ”InTouch2” lansmanının etkiyi desteklediğini söylemek mümkün.

Hızlı Çıktılar

- Vodafone – Uçan Adam Sabri, Turkcell – Zorunda Mıyım? ve Turkcell – Turkcell Style grafikleri alt-üst eden, önemli örnekler. Çizgiüstü iletişimin dijitaldeki yayılımını kolaylaştırdıklarını, mesajın birden fazla mecrada iletilmesini sağladıklarını ve yatırımın geri dönüşünü ciddi ölçüde yükselttiklerini söylemek mümkün.

- Vodafone FreeZone ve Vodafone Liselerarası Müzik Yarışması viralitesi yüksek, ömrü kısa etkilerin aksine daha kapsamlı iletişimler olduklarını artan hacmi daha uzun süre muhafaza ederek gösteriyorlar. Dijital adaptasyonu yüksek segmentler için iletişimi uzun ömürlü kılmak ve proaktiviteyi tetiklemek, görünüşe göre dijital dostu içeriği ve frekansı marka çekirdeğine yerleştirmekten geçiyor.

- Öztürkcell ve Turkcellioğulları’nda da benzer bir görüntüden söz etmek mümkün. İçerik mecralararası geçişkenliğe uygun olunca, iletişimin tekrarlanması istikrarlı bir hacim artışı yaratıyor. Özellikle Turkcellioğulları’nın 2013’te zaten yüksek sayılabilecek (60) indeksi maksimuma çıkardığını görüyoruz. Şüphesiz ”Sınırsız Facebook ve Twitter Paketi” teklifinin indeksin maksimuma yakın seyrettiği bu döneme denk gelmesi çok yerinde.

- Turkcell’in 2013’ün ilk yarısına çok güçlü girdiğini gözlemlemek mümkün. Özturkcell, Zorunda Mıyım ve Turkcell Style’dan çıkarılan derslerin uygulamaya geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

- Avea’nın rekabetçi tekliflerinin ve sadakat programlarının arama hacmini arttırması, isabetli bir iletişime işaret ediyor. Ağızdan ağıza etkisi yaratacak kadar güçlü tekliflerin, dijitalin doğasına uygun bir frekansla iletildiğini söyleyebiliriz.

Google Trends: YouTube Aramalarıyla Türkiye’de Rock Müzik, Kazanan Model


 

Canon 24-105mm Lens Coffee Mug

Veri, 2000’lerin alametifarikası. Karar alma mekanizmalarını en çok etkileyen değişkenlerden biri, üretilen ve okunan verinin önceki döneme göre binlerce kat artmış olması. Visual Studio nøkkel

Google, arama özelinde benzersiz bir veri tabanına sahip. Yer, zaman, bağlam gibi parametrelerle birlikte değerlendirildiğinde Google’ın arama verileri değerli anlamlar kazanabiliyor.

Google Trends, Google aramalarını yer, zaman ve mecra değişkenleriyle değerlendirebildiğiniz ve karşılaştırabildiğiniz bir servis. Bugün Google Trends’e YouTube aramalarının da eklendiğini duyunca, biraz kurcalamak istedim.

Athena – Mor ve Ötesi – Model: Türkiye’de Rock Müzik Nasıl Değişti?

Türkiye’de popüler rock müzik 2000’lerde ivme kazandı. Athena‘nın 2003’te, Mor ve Ötesi‘nin 2008’de Türkiye’yi Eurovision’da temsil ettiklerini hesaba katınca, iki grubun popüler rock müziğin 2000’lerde Türkiye’de ana akıma dahil oluşunda ne kadar büyük bir pay sahibi olduklarını anlamak kolaylaşıyor. Google Trends deneyine son yıllarda popülerliği artan Model’i de ekleyince resim somutlaşıyor.Canon Lens Mug

Ocak 2008 – Mart 2013 arasında Athena, Mor ve Ötesi, Model anahtar kelimeleriyle Türkiye’de yapılan YouTube aramaları hacim grafiğini hemen aşağıda inceleyebilirsiniz. Arama hacimleri, 100 üstünden indeksleniyor.

Athena ve Mor ve Ötesi 2008, 2009 ve 2010’da başabaş ilerliyorlar; Mor ve Ötesi bir adım önde. 2010 yılı boyunca Mor ve Ötesi’nin Masumiyetin Ziyan Olmaz albüm promosyon çalışmalarıyla arayı bir nebze daha açtığını görmek mümkün.

2011 yılından itibaren, Model oyunu alt üst ediyor.

Model’i şöhrete taşıyan Değmesin Ellerimiz parçası Nisan 2011’de görücüye çıkıyor. Model, Nisan 2011 – Haziran 2011 aralığında Athena ve Mor ve Ötesi ikilisine göre arama indeksini 16’dan 80’e çıkarıyor.

Model’in 2008 – 2010 yılları arasındaki sessiz ilerleyişini 2011’de patlamaya çeviren değişkenlerden biri, Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmiş olmalarına rağmen Athena ve Mor ve Ötesi’ne göre Türkiye’nin geneline hitap edebilmeyi daha iyi kotarmış olması.

Athena, Marmara ve Ege bölgelerinde daha fazla YouTube araması tetiklerken; İç Anadolu ve Türkiye’nin doğusunda talep yarattığını söylemek zor.

Mor Ve Ötesi, Türkiye genelinde Athena’yı andıran bir görüntü veriyor.

Model, yalnızca Batı’ya değil; İç Anadolu ve hatta Doğu’ya konuşabilmeyi başarıyor.

Veri Gözlüğüyle Athena ve Model Marka İşbirlikleri

Mor ve Ötesi, farklı konumlanmasıyla marka işbirliklerinden kaçınsa da Athena ve Model’in sırasıyla Vodafone FreeZone ve gnctrkcll gençlik markalarıyla işbirlikleri mevcut. Google Trends verisi, her iki işbirliğinin de isabetini kanıtlarken, Model’in Türkiye’nin geneline hitap etme başlığıyla marka için farklılaşma fırsatı sağladığını gösteriyor.

Kanye West Konseriyle Mobil Abone Segmentasyonu


 

cup sale online

Mobil, değişiyor. Obama ailesinin 2009’daki görüntüsü ve 2013’deki görüntüsü arasındaki tek fark artan akıllı telefon penetrasyonu.

iPhone’un pazarı değiştirme vaadiyle 29 Haziran 2007’deki lansmanından bu yana Amerika’da akıllı telefon penetrasyonu %60’ın üzerine tırmandı. Avrupa ülkelerinde de %50 civarında seyreden bir penetrasyondan söz etmek mümkün. Asya, Afrika ve gelişen ülkelerde penetrasyon %20’nin altında. Globaldeki %27’lik penetrasyon tahmini, Türkiye özelinde %10 – %15 skalasında seyrediyor.

Satış tahminleri, pazar payları, penetrasyon ölçümlemeleri… Değişen mobili, değiştiği anda anlamak adına yerelde ve globalde yoğun bir çalışma var. Mobil abone davranışlarını anlamak adına da araştırma ve tahminlemeler dört nala… ComScore ve benzerlerinin yayınları ve medyaya yansıyanlar bir yana; akıllı telefon üreticileri ve telekomünikasyon şirketlerinin detaylı analizleri yeni mobil abone davranışlarını hızla anlamlandırmaya ve segmente etmeye çalışıyor.Canon 70-200mm Lens Thermos Coffee Mug

Okyanustayız: Sayısız kaynak, araştırma ve yazının ortasında, akıllı telefonlarla farklılaşan mobil abone davranışlarını ve mobil abonelerin hayat tarzlarını eşlemeye çalışıyoruz. Akıllı telefon sahipleri hangi dizileri daha çok tercih eder, modaya bütçelerinden ne kadar ayırır, ayda ortalama kaç uygulama indirir… Veri dipsiz olunca, müstakbel sonuçlar uçsuz bucaksız.

Peki, gözümüzün önündekini kaçırıyor olabilir miyiz?

Hemen aşağıda izleyebileceğiniz video, Amerika’nın rap fenomeni Kanye West‘in 2011 yılında Amerika’da gerçekleştirdiği bir konserin canlı performans videosu. Henüz Obama’nın 2009 ve 2013 görüntüsü arasındaki fark belirginleşmemişken, Amerika’da akıllı cihaz penetrasyonu %60’ın çok altındayken.

Türün ve Kanye West’in meraklıları için keyifli bir video. Direkt konuya girelim diyorsanız, 01:26’dan itibaren sahneyi devralan akıllı telefonlara buyurun. (Yine 1:46 ve 1:55’teki çekimler de fikir verecektir.)

Kanye West, Amerika’da benim ”plaza rap” demeyi sevdiğim bir iletişim yapıyor: Üniversite mezunu, eğitimli, teknolojiyle yakından ilgili, hızlı adapte olan beyaz yakalı / varlıklı beyazlara konuşuyor. Kanye West içeriğinde güç, para, rekabet, arabalar, kadınlar, jet-set hayatı önemli bir yer kaplıyor.

Kanye West’i ön sıralardan takip edebilmek için binlerce doları gözden çıkarabilen kalabalığın neredeyse tamamının 2011 yılında akıllı telefon sahibi olması muhtemelen tesadüf değil. Canlı performansı akıllı telefonlarıyla kaydetmeleri ve yakın çevreleriyle paylaşmaları / YouTube benzeri kanallara yüklemeleri henüz 2011 yılında Facebook ve Twitter’ı mobil faydalarıyla kullandıklarını tahmin etmeyi kolaylaştırıyor: 3G / 4G’ye hakim, hava niyetine data tüketen bir kalabalıktan söz ediyor olma ihtimalimiz yüksek.

Gözümüzün önündekini kaçırıyoruz.

2011 yılında, mobildeki değişime hangi segmentin daha hızlı adapte olduğunu görmek için Kanye West konseri canlı kaydından fazlasına gerek yok. Sözkonusu içerik olunca, mobil davranışlar ve hayat tarzı kolayca örtüşüyor.

Burak Yılmaz’la Daha Fazla Marka İlgilenmeli


 

Canon Lens Mug

Türkiye’de futbolla ilgilenmek tercih olmaktan çıkalı hatırı Windows 7 Anytime Upgrade nøkkel sayılır bir süre oldu. 12 Mart 2013 akşamının gündemi tartışmasız Galatasaray – Schalke 04 mücadelesiydi. Türkiye’yi sevince boğan akşamın benim dünyamdaki tartışmasız gündemiyse, Burak Yılmaz’dı. Windows 7 nøkkel

Burak, hayli ilginç biri. Neredeyse sansasyonel. Burak’ın Türkiye’de futbol adına bıraktığı etki daha önce çok futbolcuya nasip olmadı. Burak, Sergen Yalçın‘dan sonra Türkiye’nin 4 büyük ekibinde de forma giymiş ilk futbolcu. Beşiktaş‘tan takas karşılığı gönderildi. Fenerbahçe‘de 6 maç forma giyebildi. Trabzonspor’da deyimi yerindeyse altın yıllarını geçirdikten sonra dün akşam, Şampiyonlar Ligi’nin en golcü futbolcularından biri olarak ekibiyle birlikte son 8’e kaldı.Nikon Lens Mug

Burak’ın öyküsünde özel kırılımlar var.

2003 – 2010 yılları arasında, 18 – 25 yaşlarında, en verimli ve en güçlü olmasının beklendiği dönemde Burak, Beşiktaş ve Fenerbahçe’de bekleneni vermekten çok uzakta kaldıktan sonra Trabzon’da şansını son kez deneme noktasına geliyor. 20’lerinde ve olağanüstü yeteneklere sahip genç bir adamın konsantrasyonunu yitirdiğinde öyküsünün nasıl değişebileceğine güzel bir örnek, pek çok futbol yorumcusuna göre. 2010 yılına dek yeteneğin ve potansiyelin yarattığı ışıltının karışıklığa dönüştüğü epey üzücü bir öykünün baş aktörü.

Bu kadar fırsatı teptikten sonra hayalkırıklığını başarıya çevirmek hiç kolay değil. Çok kişiye nasip olduğunu da söylemek zor. Tahminimce kişinin kendisiyle bol bol hesaplaşması ve hatalarını kabul etmesiyle başlıyor; kaçırdığı fırsatların farkına da vararak. Sonrası silkinmek, inanmak ve çalışmaktan ibaret; söylenmesi her zaman yapılmasından daha kolay.

Burak, Türkiye’de çok az kişinin görünebileceği kadar gerçek görünüyor.

Hatalarından ders alan, gerçeği kabullenen, deyimi yerindeyse uslanmış ve olgunlaşmış bir yetenek. Başarılı, hızlı, mücadeleci, biraz ”hepimiz genç olduk”, biraz ”çocuk çok toparladı”, biraz ”yeteneğini tartışmak mümkün değil”.

Gözümün önüne bir çırpıda Nike, Adidas, Redbull ve Nokia geliyor.

An itibariyle Burak’ın hızının vurgulandığı Nike birlikteliği mevcut. Gerisiyse, kocaman bir öykü fırsatı.

Türkiye Mobil Ödeme Bahis Pazarı


 

Mobil ödeme globalde Square ve Starbucks gibi şöhretli isimler aracılığıyla kitlelerin hayatına dahil olurken, ülkemizde bankacılık hizmet ve servislerinden yararlanamayan kullanıcılar için güçlü bir kredi kartı alternatifi olmayı sürdürüyor. Üstelik görünüşe göre mobil ödeme, Türkiye’de tahmin edilenden daha fazla benimsenmiş durumda.

3pay|Mikro Ödeme‘nin paylaştığı özel bahis infografiği rakamlarına göre 2012 boyunca 250.000 tekil mobil abone, mobil ödemeyle bahis oynamış. Aylık olarak incelediğimizde ortalama 90.000 tekil mobil abonenin bahis için mobil ödemeyi tercih ettiğini söylemek mümkün. Kullanıcıların %60‘ı yılda 1‘den çok, %15‘i ayda 1‘den çok mobil ödeme işlemi gerçekleştiriyor. Rakamların işaret ettiğini görmemek zor: Kredi kartının regülasyona takıldığı bahis sektöründe mobil ödeme, kullanıcının benimsediği ve güvendiği bir servis haline gelmiş.

İçeriğin servise etkisi bir başka ilginç nokta. Süper Toto Türkiye 1.Ligi 2011 – 2012 sezonu 7. haftasında oynanan Fenerbahçe – Beşiktaş derbisi mobil ödeme haftaiçi trafiğini %84, mobil ödeme haftasonu trafiğini %41 arttırmış. Ligin 16. haftasındaki Galatasaray – Fenerbahçe derbisininse haftaiçi trafiğine etkisi %36, haftasonu trafiğine etkisi %41 olarak gerçekleşmiş.

Sanırım ürünün/servisin gücünü, en güçlü kullanıcıları daha net açıklıyor: Türkiye’nin En Büyük Mobil Ödeme Bahis Fanatiği, 2012 yılı boyunca 243 mobil ödeme işlemiyle 2.000 TL‘lik hacim yaratmış.

Internetin dokunabildiği her şeyi hızlıca değiştirdiğini yinelemek bile yersiz belki.

Oysa internet eşliğinde çoğu büyük değişim, yanıbaşımızda, küçük adımlarla gerçekleşiyor.

3pay|Mikro Ödeme’nin Türkiye mobil ödeme bahis pazarıyla ilgili özel infografiğini hemen aşağıda inceleyebilirsiniz.

Tebrikler LinkedIn! Tam 12’lik Dilimi Vurdunuz!


 

Türkiye’de 2012 yılını %97‘lik büyüme ve 1 milyonun üzerinde üyeyle kapatan LinkedIn, geçtiğimiz günlerde 200 milyon üyeye ulaştı. LinkedIn büyük haberi, örnek teşkil edebileceğini düşündüğüm bir şekilde büyüttü: Kullanıcılarının hakkını teslim ederek.Canon 70-200mm Lens Thermos Coffee Mug

Görsel, geçtiğimiz günlerde LinkedIn’den aldığım tebrik e-postasına ait. Canon 24-105mm Lens Coffee Mug

LinkedIn’de en fazla görüntülenen %1‘lik ve %5‘lik dilime giren tüm kullanıcıların aldığı e-postalardan biri. Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istediğinizde, hemen aşağıda görüntüleyebileceğiniz LinkedIn’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Deep Nishar imzalı bir teşekkür mektubuna erişiyorsunuz.

LinkedIn’de en çok görüntülenen %1’lik ya da %5’lik dilimde yer almak, profesyonel ağınıza duyurmak isteyeceğiniz türden bir haber. Terfileriniz, iş değiştirmeleriniz, yöneticinizden aldığınız övgülerden farksız. Profesyonel ağınız bir yana, Facebook’ta yakın çevreniz ve arkadaşlarınıza da duyurmak isteyeceğiniz bir haber.


BASİT BİR HESAPLA 350 MİLYONLUK ERİŞİM

200 milyonluk ağda %1’lik dilimde 2 milyon, %5’lik dilimde 10 milyon kullanıcı var.

%5’lik dilime giren kullanıcıların %10’unun bu haberi paylaştığını ve ortalama 250 kişiye dokunduklarını hesaba katarsak: 1 milyon x 250 = 250 milyonluk bir erişime ulaşıyoruz.

%1’lik dilime giren kullanıcıların yine %10’unun bu haberi paylaştığını ve bir önceki gruba göre daha yüksek erişime sahip olduklarını düşünürsek: 200.000 x 500 = 100 milyonluk bir erişime ulaşıyoruz.

Basit ve mütevazi bir hesapla LinkedIn bu iletişimle 350 milyonluk bir erişim yaratıyor. Haberin yalnızca LinkedIn’de değil, Facebook ve Twitter’da paylaşılma motivasyonu yarattığını ve %10’luk varsayımı çok daha yukarılara çekebileceğini de hesaba katmak gerekiyor.

TEBRİKLER LINKEDIN! TÜM DİNAMİKLERİ TETİKLEDİNİZ!

LinkedIn, pürüzsüz bir kurguyla ve 0’a yakın masrafla yeri göğü inletmeyi beceriyor:

- Profesyonel kullanıcılarına, profesyonellere yakışan bir muameleyi teslim ediyor.

- Kullanıcılarının taşımak isteyecekleri içeriği belirliyor.

- Marka konumlanması ve mesajını kampanyanın çekirdeğine yediriyor.

Sonuç? Bu ara hedef kitle bundan söz ediyor.

Teknoloji Algıda, Amazon Teknolojide Lider


 

Teknolojinin ana akımı ele geçirdiği bir dönemdeyiz.

İddianın destekçisi, Harris Interactive‘in Amerika’nın en görünür 60 Windows 8 nøkkel şirketi hakkında 19.000 katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırma.

Harris Interactive, katılımcıların 60 şirketi 6 başlıkta değerlendirmesini istemiş: Duygusal, Sosyal Sorumluluk, Ürün ve Servisler, Vizyon ve Liderlik, Finansal Performans ve Çalışma Ortamı.

İlk 5’te 3 teknoloji şirketi var: Amazon, Apple ve Google. Windows Server 2012 nøkkel

Amazon, 6 başlığın 2’sinde ve genelde lider. Amazon’un liderlik ettiği başlıklar ”Duygusal” ve ”Ürün ve Servisler”. Amazon ”Vizyon ve Liderlik”te Apple’ın ardından 2. sıradayken, ”Finansal Performans” başlığında 3. sırada, ”Çalışma Ortamı” başlığında 5. sırada yer alıyor.

Görünürde müşterileriyle yalnızca kargo paketleri aracılığıyla iletişim kuran bir şirketin Disney gibi bir markayı geride bırakması şaşırtıcı. Ürün, servis ve lojistik performansıyla Amazon’un müşterileriyle duygusal bir ilişki geliştirebilmesiyse büyüleyici. Görünüşe göre teknoloji tarafında vaatlerinizle ürün ve servislerinizin tutarlı olması öncelikleniyor.

Rapora sektörel bazda yaklaştığımızda, ilk 5’te 3 teknoloji şirketinin yer almasını anlamak kolaylaşıyor. Teknoloji, açık ara lider. Katılımcıların %79’u teknolojiye pozitif yaklaşıyor, %11’i tarafsız kalıyor. Pozitif yaklaşanlardan negatif yaklaşanları çıkararak elde edilen metrikle incelendiğinde, teknoloji ve en yakın takipçisi Turizm arasında %24lük ciddi bir fark var.

Yine teknoloji kategorisinde değerlendirebileceğimiz Sony, Samsung ve Microsoft’un ilk 20’de yer aldığı 60 şirketin tamamını hemen aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Next Page » Scroll to top